Հայաստանում  եւ Ադրբեջանում 2013 թ. ընտրությունները չեն կարող նկատելի ազդել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում կողմերի դիրքերի վրա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց փորձագետ, Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսաստանյան կենտրոնի Սեւծովյան-կասպյան կենտրոնի  ղեկավար Էդուարդ Պոպովը: Նրա խոսքով` յուրաքանչյուր երկրում կան ուժեր, որոնք հայտարարում են, թե ունեն ղարաբաղյան խնդրի արագ կարգավորման բաղադրատոմս:
«Երկու երկրներում էլ դրանք ընդդիմադիր, լիբերալ-արեւմտամետ ուժերն են: Մասնավորպես, Հայաստանում դրանք ասոցացվում են նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցների հետ: Ադրբեջանում այդ ուժերն ավելի քիչ են արտահայտված: Սակայն ինչպես ցույց տվեցին վերջին մեկ-մեկուկես տարվա իրադարձությունները, այդ ուժերն աճի պոտենցիալ ունեն, ինչն արտահայտվեց նախագահ Իլհամ Ալիեւի դեմ բողոքներով»,-հայտարարեց Պոպովը:
Միաժամանակ փորձագետը նշեց «արաբական գարնան»` Հարավային Կովկաս հասնելու որոշակի հեռանկարների մասին: «Այն, այդուամենայնիվ, մեծ վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանին համար` հաշվի առնելով նրա քաղաքական կառուցվածքի առանձնահատկությունները:  Երկու երկրներում լիբերալ-արեւմտամետ ուժերն ընդդիմության շարքում են, միաժամանակ միմյանց հետ դաշնակցային հարաբերությունների մեջ են` Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ դիմակայության ձգձգման  գլխավոր մեղավոր համարելով սեփական իշխանություններին: Սակայն զուտ հիպոթետիկ առումով ընտրություններում այդ ուժերից յուրաքանչյուրի հաղթանակը իրավաքաղաքական իրավիճակի սկզբունքային փոփոխության չի հանգեցնի:  Դա հանրությունը թույլ չի տա: Նախկին նախագահ Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական ճակատագիրը դրա վկայությունն է»,-կարծում է  Պոպովը:
Ինչ վերաբերում է  Ադրբեջանին, ապա ընդդիմության խլացնող պարտությունը նույնպես բավարար երաշխիք է ընդդեմ հակամարտության արագ կարգավորման  չափազանաց համարձակ կանխատեսումների: «Այսպիսով, իրավիճակը նրա զարգացման ներկա փուլում կավարտվի ստատուս քվոյով, եթե կախված լինի միայն ընտրական գործընթացներից: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահի ընտրությունները շատ թույլ կանդրադառնան նրա վրա»,-ամփոփեց փորձագետը:

Предстоящие в 2013 г. выборы в Армении и Азербайджане не могут значительно повлиять на позиции сторон по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил эксперт, руководитель Черноморско-Каспийского центра Российского института стратегических исследований (РИСИ) Эдуард Попов. По его словам, в каждой из стран имеются силы, которые декларируют обладание рецептом быстрого решения вопроса непризнанной Нагорно-Карабахской республики.
«В обеих странах это оппозиционные, либерально-западнические силы. В частности, в Армении они ассоциируются со сторонниками экс-президента Левона Тер-Петросяна, имеющего свой устойчивый электорат. Менее выражены эти же силы в Азербайджане. Тем не менее, как показали события последних года-полутора, эти силы обладают определенным потенциалом роста, что проявилось в росте — количестве и качестве — протестов против президента Ильхама Алиева», - заявил Попов, подчеркнув, что еще недавно это было бы немыслимо.
Одновременно эксперт РИСИ указал на определенные перспективы «арабской весны» добраться до Южного Кавказа. «Большую угрозу она несет все же для Азербайджана в виду известных особенностей ее политического устройства. Либерально-западнические силы в двух странах находятся в оппозиции и, вместе с тем, в режиме союзнических отношениях друг с другом, объявив главным виновником затянувшегося противостояния вокруг Нагорного Карабаха собственные власти. Чем-то это напоминает позицию большевиков в годы Первой мировой войны. Но даже чисто гипотетическая (практически невозможная в нынешних условиях) победа каждой из этих сил на выборах не приведет к принципиальному изменению политико-правовой ситуации. Этого не допустит общество. Политическая судьба президента Тер-Петросяна тому подтверждение», - считает Попов.
Что касается Азербайджана, то оглушительное поражение нынешней либерально-западнической и одновременно националистической оппозиции в Азербайджане также служит достаточной гарантией против слишком смелых прогнозов по быстрому урегулированию конфликта, заметил собеседник. «Итак, ситуация в ее нынешней фазе развития застынет в ситуации статус-кво — если будет зависеть только от электоральных процессов. Выборы президента Армении и Азербайджана очень слабо скажутся на ней», - резюмировал Попов.