Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին մայրաքաղաքում առանձնատների առքուվաճառի 159 գործարք է գրանցվել, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 45,9%-ով: Այսինքն, աճը կազմել է  շուրջ հինգ տասնյակ տուն, ինչը, սկզբունքորեն, քիչ չէ մեկ ամսվա համար, եթե հաշվի առնենք, որ  առանձնատների ֆոնդը մայրաքաղաքում  54,7 հազ. միավոր է կազմում:
Այդ ֆենոմենը հասկանալու համար` դիտարկենք  Հայաստանում դոլարի փոխարժեքի դինամիկան այդ ժամանակահատվածի համար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս տարվա հոկտեմբերին դոլարն «ամրապնդվել է» 30 դրամով կամ 8,0%-ով:  Այդ իսկ պատճառով, չնայած առանձնատների` դրամով արտահայտված շուկայական արժեքի աճին,  դոլարային համարժեքով նրանց գները նվազել են:  Գծապատկերում ըստ Երեւանի վարչական շրջանների ներկայացված է առանձնատների  1 քմ-ի շուկայական արժեքի աճի (անկման) ցուցանիշը:
Երեւանում տարվա ընթացքում առանձնատների 1 քմ-ի շուկայական արժեքում աճի (անկման) ցուցանիշը` 2011թ. հոկտեմբերից 2012թ. հոկտեմբեր կտրվածքով (հազ. դրամով)
Առավել մեծ աճ արձանագրվել է մայրաքաղաքի ամենաթանկ` Կենտրոն  շրջանում` 1 քմ-ի համար միջինը 12,5 հազ. դրամ:  Հաջորդում է Նորք Մարաշը (12,2 հազ. դրամ), հետո` Քանաքեռ- Զեյթունը (10,2 հազ. դրամ):
Սակայն նշաված աճը սխալ կլինի միանշանակ ընդունել: Մայրաքաղաքի բնակարանային շուկայում կառուցվածքային տեղաշարժեր են տեղի ունենում` կապված «հին» ֆոնդերը նորերով փոխանակելու հետ: Այդ գործընթացն էլ նպաստում է գների մեխանիկական աճին:
Հաջորդ գործոնը, ինչպես նշվեց, դոլարի փոխարժեքն է: Եթե միջին շուկայական գները դրամից վերածենք դոլարի, ապա բոլորովին այլ պատկեր կստանանք: Փաստացի, դոլարային համարժեքով, առանձնատները ոչ թե թանկացել, այլ էժանացել են:
Գների փոփոխություններն առավել տեսանելի ներկայացնելու համար  հաշվարկում ենք ստանդարտ առանձնատան` 250 քմ տարածք եւ 400 քմ տնամերձ հող, շուկայական գները:
Երեւանի վարչական շրջաններ
Ստանդարտ առանձնատան` 250 քմ, գները հազ. դոլարով
2011 թ հոկտեմբեր
2012 թ հոկտեմբեր
բացարձակ աճ/անկում/
Կենտրոն 302 287 -15
Արաբկիր 244 231 -14
Քանաքեռ-Զեյթուն 183 176 -7
Նորք-Մարաշ 199 192 -7
Ավան 171 163 -8
Էրեբունի 155 143 -12
Շենգավիթ 162 153 -8
Դավթաշեն 176 164 -12
Աչափնյակ 158 149 -9
Մալաթիա-Սեբաստիա 155 143 -12
Նուբարաշեն 97 89 -8
Միջինը Երեւանով 182 172 -10
Ընթերցողներից նրանց, ովքեր նախընտրում են  բնակարանային մակերեսի առավել հստակ հաշվարկներ, տեղեկացնենք, որ վերջին տվյալներով (2011թ.) Երեւանում առանձնատների միջին տարածքը կազմել է 160,5 քմ` 1,6 անգամ փոքր «ստանդարտ» համարվող տարածքից:

Ереван, вне сомнения, наиболее динамично развивающийся рынок жилья в Армении. За долгие десятилетия урбанизация привела к заметному оттоку части жителей провинции в бурно развивающуюся столицу. К этому же добавился естественный рост населения нашего мегаполиса. В итоге более половины республиканского фонда квартир (55,8%) и свыше одной трети особняков (35,8%) ныне падает на долю столицы.
В октябре текущего года в столице было зарегистрировано 159 сделок по купле-продаже особняков, что превысило показатель аналогичного месяца прошлого года на 45,9%. То есть прирост составил около полусотни домов. В принципе немало, для одного месяца, и при фонде особняков в столице в 54,7 тыс. единиц.
Чтобы понять суть этого локального феномена, рассмотрим динамику курса доллара в Армении за этот же период. Так, в октябре текущего года, по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года, доллар «укрепился» на 30 драмов, или же на 8,0%. Поэтому, несмотря на рост рыночной стоимости особняков в драмах, в долларовом эквиваленте цены их снизились. Вначале приведем, в графическом виде, показатели прироста (спада) рыночных цен 1 квадратного метра площади особняков в разрезе административных районов Еревана.
Наибольший прирост средней цены 1 квадратного метра площади особняков отметился в дорогостоящем, по части жилья, центре столицы – районе «Кентрон» - на 12,5 тыс. драмов. Затем следует близлежащий к центру район «Норк-Мараш» (рост на 12,2 тыс. драмов) и окраина «Канакер-Зейтун» (10,2 тыс. драмов).
Однозначно воспринимать указанный рост цен, как собственно подорожание жилья, было бы ошибкой. На рынке жилья столицы происходят структурные сдвиги, связанные с последовательным замещением «старого» фонда особняков новыми постройками. Этот процесс и способствует механическому росту цен.
Другим фактором, как указывалось выше, послужил рост курса доллара. Последним нередко (а может, часто…) оперируют при купле-продаже жилья обе стороны сделки.
Так вот, если средние рыночные цены из драмов перевести в доллары, то мы получим совершенно иную картину. Фактически, в долларовом эквиваленте особняки не подорожали, а подешевели!
Для наглядности изменений в ценах рассчитаем рыночные цены стандартного особняка, которые включают в себя стоимость 250 квадратных метров площади строения и 400 квадратных метров приусадебного земельного участка.
Тем из читателей, которые предпочитают более точные расчеты площади жилья, сообщим, что по последним данным (за 2011 год), фактическая средняя площадь особняков в Ереване составила 160,5 квадратных метров, то есть почти в 1,6 раза меньше абстрактного «стандартного» строения.