Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին Միացյալ Նահանգներին առաջարկել է օգտագործել վրացական տարածքն ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքները՝ որպես Աֆղանստան զենքի առաքման տարանցիկ կետ:
Ինչպես նկատել է Սահակաշվիլին Associated Press գործակալությանը տված հարցազրույցում, Վրաստանը պատրաստ է Արեւմուտքի երկրների ռազմանավերին հնարավորություն տալ օգտվել իր սեւծովյան նավահանգիստներից, նաեւ թույլ տալ ռազմական ինքնաթիռներին վայրէջք կատարել պետության օդանավակայաններում՝ լիցքավորման համար:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշում է գործակալությունը, այդ լուրը դժվար թե ուրախացնի Ռուսաստանին, եւ Օբամայի վարչակազմի համար դժվար կլինի ընդունել Վրաստանի նախագահի առաջարկը:

Президент Грузии Михаил Саакашвили предлагает Соединенным Штатам использовать грузинскую территорию и транспортную инфраструктуру в качестве транзитного пункта для доставки военных грузов в Афганистан.
Как отметил Саакашвили в интервью агентству Associated Press, Грузия готова предоставить военным кораблям стран Запада возможность использовать свои порты в Черном море, а также разрешить военно-транспортным самолетам приземляться на расположенных в республике аэродромах для дозаправки.
Между тем, как отмечает агентство, идея входа военных кораблей западных стран в Черное море, вряд ли обрадует Россию, и администрации Обамы будет трудно принять предложение грузинского президента.
В настоящее время основной маршрут поставок США проходит через Пакистан, а также Россию и Центральную Азию.