Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին Միացյալ Նահանգներին առաջարկել է օգտագործել վրացական տարածքն ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքները՝ որպես Աֆղանստան զենքի առաքման տարանցիկ կետ:
Ինչպես նկատել է Սահակաշվիլին Associated Press գործակալությանը տված հարցազրույցում, Վրաստանը պատրաստ է Արեւմուտքի երկրների ռազմանավերին հնարավորություն տալ օգտվել իր սեւծովյան նավահանգիստներից, նաեւ թույլ տալ ռազմական ինքնաթիռներին վայրէջք կատարել պետության օդանավակայաններում՝ լիցքավորման համար:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշում է գործակալությունը, այդ լուրը դժվար թե ուրախացնի Ռուսաստանին, եւ Օբամայի վարչակազմի համար դժվար կլինի ընդունել Վրաստանի նախագահի առաջարկը:

Georgian President Mikhail Saakashvili offers U.S. to use Georgian territory and transport infrastructure as a transfer station for supplying military cargo to Afghanistan.
In his interview with Associated Press, Saakashvili underlined that Georgia is ready to open up opportunities for Western warships to use Black Sea ports and allow military transport aircrafts to land in local airports for refueling.
According to the agency, the idea will not be to Russia’s liking and Obama administration will hardly accept Georgian president’s offer.