Ռուսաստանի Անվտանգության Խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը բացառել է գունավոր հեղափոխությունները Ռուսաստանում։ «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ի հետ հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ Ռուսաստանում հնարավոր «գունավոր հեղափոխությունների» նախադրյալներ չկան։ «Կա միայն համոզմունք, որ մենք թույլ չենք տա նման իրադարձությունների իրացումը մեր երկրում»,- հայտարարել է նա։
Անվտանգության պաշտոնյան նշել է այն քայլերը, որ արվում են հավասարակշռությունը պահպանելու համար. «Օրենսդրության մեջ մտցվել են անհրաժեշտ ուղղումներ, դադարեցվել է մի շարք ոչ կառավարական օտարերկրյա կազմակերպությունների գործունեությունը, որոնցից մի քանիսը ֆինանսավորվում էին, մասնավորապես ,ԱՄն պետդեպարտամենտի կողմից»։
«Լենտա.ռու»-ն հիշեցնում է, որ մոտ մեկ շաբաթ առաջ՝ դեկտեմբերի 9-ին, Վլադիմիր Պուտինի վստահված անձանց մոտ ելույթի մեջ Նիկոլայ Պատրուշեւը հատարարել է, որ «նարնջագույն» հեղափոխության վտանգը Ռուսաստանում դեռ պահպանվում է։ «Նարնջագույն հեղափոխության վտանգը հրատապ էր անցյալում, հրատապ է մնում ներկայումս եւ հրատապ կլինի ապագայի համար»,- հայտարարել է նա։
2012 թվականի հունվարին Նիկոլայ Պատրուշեւը հայտարարել էր, որ ռուս հասարակությունը  ամեն դեպքում « թույլ չի տա կողմնակի միջամտություն ցանկացած կարգախոսով՝ լինի դա ժողովրդավարություն կամ մարդու իրավունքների պաշտպանություն»։

Секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев исключил возможность революции в России. В интервью «Комсомольской правде» он заявил, что в России отсутствуют предпосылки к возможным «цветным революциям». «Есть уверенность, что мы не допустим реализации подобных сценариев в нашей стране»,- заявил он.
Силовик отметил меры, принятые для поддержания стабильности: «Внесены необходимые поправки в законодательство, прекращена деятельность ряда неправительственных иностранных организаций, некоторые из них напрямую финансировались, в частности, за счет средств госдепартамента США».
Около недели назад, 9 декабря, напоминает «Лента.Ру», выступая на встрече с доверенными лицами Владимира Путина Николай Патрушев заявил, что опасность «оранжевой» революции в России сохраняется. «Опасность оранжевой революции была актуальной в прошлом, остается актуальной в настоящем и будет в будущем», - заявил он.
В январе 2012 года Николай Патрушев говорил, что российское общество в любом случае «не допустит постороннего вмешательства под любыми лозунгами, будь то демократизация или защита прав человека».