Ընդդիմությունն այսօր կանգնած է երկընտրանքի առջեւ: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 19-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ ՀՀԿ-ական փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` եթե առաջադրվեն, կստանան ձայների 7-10 տոկոսը, իսկ եթե չառաջադրվեն, ապա սա կնշանակի իրենց քաղաքական կարիերայի ավարտը: Էդուարդ Շարմազանովը վստահ է, որ ՀԱԿ-ն ու ՀՅԴ-ն թույլ չեն տա, որպեսզի նախագահական ընտրություններին «Ժառանգությունը» տիրանա ընդդիմադիր ընտրազանգվածին:
Պատասխանելով գալիք ընտրություններում ուժեղ թեկնածուներ չլինելու մասին հարցին` նա հորդորեց մութ սենյակում սեւ կատու չփնտրել: «Որեւէ մեկի առաջադրումը չի սահմանափակվել նախագահական ընտրություններին: Մեզ մոտ շատ վատ քաղաքական ավանդույթ կա. երբ ինչ-որ բան չի ստացվում, փորձում ենք մեղավոր ճանաչել ուրիշներին»,- ընդգծեց նա: Ինչ վերաբերում է անհայտ թեկնածուների առաջադրմանը, ապա ԱԺ փոխնախագահը վստահեցրեց, որ  ՀՀԿ-ի եւ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործելաոճում երբեւէ արհեստական տարրեր չեն եղել: «Մենք երբեք երկրի ապագայի հարցերում մանիպուլյացիաներով չենք զբաղվել` չի կարելի քաղաքականությունը կատակերգության վերածել»,- հավելեց նա:

Оппозиция стоит сегодня перед дилеммой. Об этом на встрече с журналистами 19 декабря заявил заместитель председателя Национального Собрания Армении от Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, если оппозиция будет баллотироваться, то наберет 7-10 процентов голосов, а если не будет баллотироваться, это будет означать конец для их политической карьеры. Эдуард Шармазанов уверен, что Армянский национальный конгресс и Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн не позволят, чтобы на президентских выборах партия «Наследие» овладела оппозиционным электоратом.
Отвечая на вопрос о том, что на предстоящих выборах нет сильных кандидатов, он призвал не искать черной кошки в темной комнате. «Чье-либо выдвижение не ограничивалось на президентских выборах. У нас есть очень плохая политическая традиция: если что-то не получается, мы пытаемся признать виновными других»,– подчеркнул он. Что касается выдвижения неизвестных кандидатов, то вице-спикер парламента заверил, что в образе действий РПА и Сержа Саргсяна никогда не было искусственных элементов. «Мы никогда не занимались манипуляциями в вопросах будущего страны – нельзя превращать политику в комедию»,– добавил он.