Ընդդիմությունն այսօր կանգնած է երկընտրանքի առջեւ: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 19-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ ՀՀԿ-ական փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` եթե առաջադրվեն, կստանան ձայների 7-10 տոկոսը, իսկ եթե չառաջադրվեն, ապա սա կնշանակի իրենց քաղաքական կարիերայի ավարտը: Էդուարդ Շարմազանովը վստահ է, որ ՀԱԿ-ն ու ՀՅԴ-ն թույլ չեն տա, որպեսզի նախագահական ընտրություններին «Ժառանգությունը» տիրանա ընդդիմադիր ընտրազանգվածին:
Պատասխանելով գալիք ընտրություններում ուժեղ թեկնածուներ չլինելու մասին հարցին` նա հորդորեց մութ սենյակում սեւ կատու չփնտրել: «Որեւէ մեկի առաջադրումը չի սահմանափակվել նախագահական ընտրություններին: Մեզ մոտ շատ վատ քաղաքական ավանդույթ կա. երբ ինչ-որ բան չի ստացվում, փորձում ենք մեղավոր ճանաչել ուրիշներին»,- ընդգծեց նա: Ինչ վերաբերում է անհայտ թեկնածուների առաջադրմանը, ապա ԱԺ փոխնախագահը վստահեցրեց, որ  ՀՀԿ-ի եւ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործելաոճում երբեւէ արհեստական տարրեր չեն եղել: «Մենք երբեք երկրի ապագայի հարցերում մանիպուլյացիաներով չենք զբաղվել` չի կարելի քաղաքականությունը կատակերգության վերածել»,- հավելեց նա:

In his words, if the opposition runs in the presidential elections in February, it will receive 7-10 percent of votes, and if it does not take part in the voting, this will mean the end of its political career.
Responding to the observation that there might not be any strong candidates in the coming elections, Sharmazanov urged not to look for a black cat in a dark room. “We have a very bad political custom: when something fails, we attempt to blame others,” he stressed.
And with respect to the nomination of unknown candidates, the NA deputy speaker assured that there have never been artificial elements in the practices of RPA and President—and RPA leader—Serzh Sargsyan alike. “Politics should not be turned into comedy,” Eduard Sharmazanov added.