Հայաստանում կան նախագահական ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու բոլոր հնարավորությունները: Այդ մասին Վայոց ձորի Եղեգնաձոր քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում ասել է Հայաստանի նախագահի թեկնածու,  գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը:  Թեեւ ընտրությունների անցկացման համար առաջին հերթին իշխանությունն է պատասխանատու, պատասխանատվության բաժին ունեն նաեւ մնացած քաղաքական ուժերը:
«Մենք լավագույն ընտրություններ անցկացնելու բոլոր հնարավորություններն ունենք: Առանց ազատ եւ արդար ընտրությունների չի կարելի պատկերացնել Հայաստանի ապագան: Վստահ եմ, շատ քաղաքացիներ գիտակցում են այս պարզ ճշմարտությունը եւ անում են ամեն հնարավորը, որպեսզի փետրվարի 18-ին հանրապետության բնակչությունը եւ մեր միջազգային գործընկերները հենց նման ընտրությունների փաստ արձանագրեն: Ձեզ հայտնի է, որ Հայաստանում քաղաքացիները բավական ազատ են արտահայտում իրենց համոզմունքները: Հայաստանի քաղաքական կյանքում փոփոխություններ են կատարվել, եւ մարդիկ ցանկացած պահի  իրենց գաղափարները հրապարակավ արտահայտելու հնարավորություն ունեն՝ անկախ այն բանից՝ դա մեզ հաճելի է, թե ոչ:  Կան  քաղաքական ուժեր, որոնք փորձում են (եւ դա մեզ համար օգտակար է) բոլոր ոլորտներում մեր գործունեության մեջ թերություններ գտնել: Այժմ նրանք փորձում են  թերություններ գտնել նախընտրական գործընթացում՝ մոռանալով, որ  այստեղ իրենք նույնպես մեղավոր են: Առաջին հերթին պատասխանատվությունը, իհարկե, իշխանությունն է կրում, սակայն որոշակի չափով՝ նաեւ մնացած ուժերը:
Մեր խնդիրն է քաղաքացիներին չստիպել գնալ ընտրատեղամաս, այլ այնպես անել, որպեսզի նրանք կարողանան ազատ արտահայտել իրենց կամքը: Ես սա ասում եմ, քանի որ լինում են մարդիկ, ովքեր մեզ փորձում են դրանում մեղադրել՝ քննադատության այլ պատճառ չգտնելով:  Այդ պատճառով կոչ եմ անում ակտիվ լինել, ազատ ընտրություն կատարել: Ցանկանում եմ, որ սպասվող ընտրություններն անցնեն բարձր մակարդակով, վստահ եմ, ձեզնից շատերի ցանկությունը համընկնում է իմ ցանկությանը»,-  ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, Հայաստանում նախագահական ընտրությունները կկայանան փետրվարի 18-ին: Պաշտոնական քարոզարշավը մեկնարկել է հունվարի 21-ից:

В Армении есть все возможности для проведения президентских выборов на достойном уровне. Об этом заявил кандидат в президенты Армении, действующий глава государства Серж Саргсян на встрече с избирателями города Ехегнадзор Вайоцдзорской области, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am. Хотя за проведение выборов, в первую очередь, ответственна власть, доля ответственности лежит и на других политических силах, добавил он.
«У нас есть все возможности провести наилучшие выборы. Без них, без свободных и честных выборов, нельзя представить будущее Армении. Уверен, что многие граждане осознают эту простую истину и сделают все, чтобы 18 февраля население республики и наши международные партнеры зафиксировали факт именно таких выборов. Вам известно, что в Армении граждане выражают свои убеждения достаточно свободно. В политической жизни Армении произошли перемены, и у людей есть возможность в любое время публично высказывать свои идеи – независимо от того, приятны они для нас или нет. Есть политические силы, которые пытаются – и это для нас полезно – найти недостатки в нашей деятельности во всех сферах. И сейчас они пытаются найти недостатки в предвыборном процессе – забывая, что здесь ответственны и они. В первую очередь ответственность несет, конечно, власть, но в определенной степени – и остальные политические силы. Наша задача – не принуждать граждан идти на участки, а сделать так, чтобы они свободно могли выразить свою волю. Я говорю это, потому что находятся люди, пытающиеся обвинить нас в подобном, не обнаруживая больше других причин для критики. Поэтому призываю вас быть активными и свободно сделать свой выбор. Я хочу, чтобы нынешние выборы прошли на высоком уровне, и уверен, что многие из вас едины со мной в этом желании», - сказал Серж Саргсян, обращаясь к избирателям Ехегнадзора.
Напомним, что президентские выборы в Армении пройдут 18 февраля. Официальная агитационная кампания стартовала 21 января.