Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման հարցում Ռուսաստանը կիսում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների դիրքորոշումները: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը:
Պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղում օդանավակայանի շահագործման վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին հարցին` Լուկաշեւիչը նշել է. «Այդ հարցը բազմիցս արծարծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Կցանկանայի մեջբերել 2012թ. հուլիսի 13-ի հայտարարությունը, որտեղ համանախագահները հաստատել են դիրքորոշումը: Հայտարարության մեջ, մանսավորապես, ասվում է. «Մենք կրկին ստացել ենք կողմերի հավաստիացումները, որ նրանք զերծ են մնալու ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից ինքնաթիռների դեմ, եւ մտադիր են լուծել այդ հարցը դիվանագիտական եղանակով: Այսպիսին է համանախագահների եռյակի` ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի դիրքորոշումը»:

В вопросе открытия Степанакертского аэропорта позиция Россия созвучна с позицией сопредседателей МГ ОБСЕ. Об этом заявил официальный представитель МИД России Александр Лукашевич.
Отвечая на вопрос о позиции России в связи с намерением ввести в эксплуатацию аэропорт в Нагорном Карабахе, Лукашевич, в частности, сказал: «Этот вопрос неоднократно освещался сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Хотел бы процитировать последнее заявление от 13 июля 2012 г., в котором сопредседатели вновь подтвердили позицию, связанную с планами открытия аэропорта в Нагорном Карабахе. В заявлении, в частности, говорится: «Мы вновь получили заверение сторон, что они будут воздерживаться от использования силы или ее угрозы против гражданских самолетов, и намерены решать этот вопрос дипломатическим путем». Такова позиция «тройки» сопредседателей - США, России и Франции».