Օրերս NEWS.am-ի թղթակիցը մի քանի oրով գործուղման էր մեկնել Վրաստան: Հաշվի առնելով խցի մահճակատեղին գիշերը պառկելու առավելությունը՝ մաքսատանը երկար սպասող ավտոբուսներից մեկի բազկաթոռին նստելու նկատմամբ, նա որոշեց հերթական անգամ օգտվել Հայկական… ներողություն, Հարավկովկասյան երկաթուղու ծառայություններից, առավել եւս, որ շատ էր լսել ներդրումների եւ մեծ աշխատանքի մասին՝ կատարված ահռելի «Ռուսաստանյան երկաթուղու» հերթական «դստեր» ղեկավարության կողմից:
Բայց քանի որ մեր թղթակիցը «Երեւան-Թբիլիսի» սովորական ուղերթով ձմռանն առաջին անգամ էր երթեւեկում, հասցրեց մի շարք բացասական տպավորություններ ստանալ: Բանն այն է, որ Երեւանի երկաթուղային կայարանից՝ «Երեւան» կայարանից, գնացքը շարժվում է 20։20-ին, եւ քանի որ տոմսերի առանձնակի դեֆիցիտ չկա, առավել եւս ձմռանը, տոմսեր կարելի է ձեռք բերել նույնիսկ մեկնումից 5 րոպե առաջ:
Ահա եւ ստացվում է, որ երեկոյան ժամանում ես Երեւանի գլխավոր երկաթուղային կայարան, եւ քո առջեւ հառնում է, մեղմ ասած, տխուր տեսարան: Կայարանում կենտրոնացված լուսավորություն չկա, մի քանի լամպ է վառվում տոմսարկղերի եւ ուղիների մոտ: Ընդհանուր առմամբ, անհույս խավար է: Իսկ ջեռուցման մասով էլ վիճակն ավելի վատ է՝ այն ուղղակի չկա, կայարանում սարսափելի ցուրտ է, տոմսավաճառները, որ բողոքում են նոր ռուսաստանյան ղեկավարության պայմաններում ծանրաբեռնվածության կտրուկ ավելացման դեմ՝ չնչին աշխատավարձերի պահպանմամբ, տոմսեր են վաճառում փայտացած ձեռքերով, քանի որ ահռելի տոմսարկղերը ձեռուցվում են փոքրիկ էլետրական ջեռուցիչներով, որոնք հազիվ նախատեսված են սուրճ պատրաստելու համար:
Եթե դրան էլ հավելենք, որ առ այսօր, չնայած ՀԿԵՈՒ-ի ղեկավարության խոստումներին, գործում է միայն մեկ վերանորոգված ուղեւորատար շարժակազմ, որը հիմնականում օգտագործվում է «Երեւան-Մախինջաուրի» (Բաթումի) ամառային ուղերթի համար, պատկերն ավելի մռայլ կլինի:
Եւ այդ ամենի ֆոնին աննկատ են մնում այն ձեռքբերումները, որ ՀԿԵՈՒ-ն իսկապես գրանցել է: Մասնավորապես՝ երկաթուղու մասնակի վերանորոգման շնորհիվ զգալիորեն ավելացել է Հայաստանի տարածքով շարժակազմերի շարժման արագությունը: Արդյունքում, հաշվի առնելով հայկական եւ վրացական մաքսատներում «Երեւան-Թբիլիսի» գնացքի տեւական կանգառը, ուղերթի տեւողությունը հաջողվել է կրճատել ուղիղ երկու ժամով, եւ այժմ այն կազմում է 13,5 ժամ:
Բայց ընդհանուր տպավորությունը դրանով չի մեղմանում: Քանի որ միակ միջազգային ուղերթի (միայն ամռանն է ավելանում երկրորդը, որը նույն այդ Վրաստանի սեւծովյան ափն է տեղափոխում հանգստացողներին) ուղեւորներին ճանապարհում եւ ընդունում է Հայաստանի կենտրոնական կայարանը, որ գտնվում է նման ողբալի վիճակում: Ախր դժվար է գտնել ռուսաստանյան որեւէ կայարան նման վիճակում, անգամ այդ երկրի ամենախուլ մարզկենտրոններից որեւէ մեկում: ՀԿԵՈՒ-ն, ինչպես հայտնի է, Հայաստանի կառավարության թեթեւ ձեռքով, պատկանում է «Ռուսաստանյան երկաթուղուն»…

На днях корреспондент Новости Армении – NEWS.am на несколько дней поехал в командировку в столицу Грузии. Учитывая преимущества ночного лежания на купейной полке в сравнении с сидением в кресле одного из долго задерживающихся на таможне автобусов, он решил в очередной раз воспользоваться услугами Армянской… пардон, Южно-кавказской железной дороги, тем более, что был наслышан об инвестициях и большой работе, проведенной руководством очередной «дочки» гигантского ОАО «Российские железные дороги».
Но поскольку впервые наш корреспондент привычным рейсом «Ереван – Тбилиси» поехал зимой, то успел запастись рядом негативных впечатлений. Все дело в том, что поезд отправляется с Ереванского железнодорожного вокзала – со станции «Ереван», в 20.20, а поскольку особого дефицита на билеты, да еще зимой, нет, то приобрести его можно и за 5 минут до отправления.
Вот и получается, что приходишь вечером на главный ж/д вокзал Армении, и перед тобой предстает, мягко говоря, унылая картина. Центрального освещения на вокзале нет, тускло горят несколько лампочек у билетных касс и самих путей. В общем – мгла беспробудная. А с отоплением дела обстоят еще хуже – его просто лет, на вокзале царит жуткий холод, кассирши, жалующиеся на резкое увеличение нагрузки при новом российском руководстве при сохранении мизерных зарплат, близких к минимальной, продают билеты с окоченевшими руками, поскольку огромные кассы отапливаются маленькими электрическими плитками, которые предусмотрены разве что для варки кофе.
Если к этому прибавить то, что до сих пор, несмотря на обещания руководства ЮКЖД, действует лишь один отремонтированный пассажирский железнодорожный состав, в основном используемый для летнего рейса «Ереван – Махинджаури» (Батуми), то картина станет еще более неприглядной.
И на фоне всего этого, становятся незаметными те достижения, которые ЮКЖД действительно зафиксировала. В частности, благодаря уже сделанному частичному ремонту железнодорожных путей, значительно увеличена скорость движения составов по территории Армении. В результате, с учетом длительной остановки поезда «Ереван – Тбилиси» на армянской и грузинской таможнях, в любом случае, продолжительность рейса удалось сократить на целых два часа, и теперь она составляет около 13,5 часов.
Только вот общее впечатление от этого сглаживается мало. Ведь пассажиров единственного международного рейса (только летом прибавляется второй, доставляющий отдыхающих на черноморское побережье все той же Грузии) провожает и встречает центральный вокзал Армении, находящийся в столь плачевном состоянии. А ведь в таком состоянии вряд ли находится какой-нибудь российский ж/д вокзал, хотя бы расположенный в одном из многочисленных областных центров этой страны. ЮКЖД же, как известно, с легкого мановения руки армянского правительства, принадлежит «Российским железным дорогам»…