Հայաստանը նախատեսում է Ուլյանովսկի մարզում 5 միլիոն դոլար ներդնել արտադրության մեջ: Նման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փետրվարի 16-ին մարզի ղեկավար Սերգեյ Մորոզովի եւ Հայաստանի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի պատվիրակության միջեւ հանդիպման ժամանակ: Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են մարզում ներդրումային ծրագրերի հարցերը, այդ թվում նաեւ ոսկերչական իրերի արտադրության գործարանի կառուցման, որը պետք է աշխատի իտալական տեխնոլոգիաներով:
Հայկական կողմը ցանկություն է հայտնել մինչեւ 5 միլիոն դոլարի ներդրումներ անել Ուլյանովսկի մարզում: Ինչպես նշել է Հայաստանի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Արամ Վարդանյանը, ներկայումս կան բոլոր նախադրյալները, որպեսզի ստեղծվի հազար աշխատատեղ ապահովող ձեռնարկություն:
Բացի այդ, հայկական կողմն առաջարկել է մարզում մեծ հյուրանոցային համալիր կառուցել, որը կունենա նաեւ ցուցահանդեսների համար նախատեսված համալիր: «Ուլյանովսկի մարզի զարգացման կորպորացիան» այդ խնդրով ներկայումս բանակցություններ է վարում մի քանի պոտենցիալ ներդրողների հետ:
Ուլյանովսկում Արամ Վարդանյանը հանդիպել է «Ուլյանովսկի մարզի զարգացման կորպորացիայի» եւ «Ուլյանովսկի տեխնոպարկի» գլխավոր տնօրենների հետ։ Քննարկվել են Ուլյանովսկի եւ Երեւանի տեխնոպարկերի միջեւ համագործակցության համաձայնագրի մանրամասները:

Армения планирует вложить $5 млн. в создание ряда производств в Ульяновской области. Договоренность об этом была достигнута 16 февраля на встрече главы региона Сергея Морозова с членами делегации Торгово-промышленной палаты Армении во главе с вице-президентом ТПП Арамом Варданяном.
В ходе переговоров, как отмечается в сообщении регионального правительства, стороны обсудили вопросы реализации инвестиционных проектов на территории региона, в том числе сооружения завода по производству ювелирных изделий, работающего по итальянской технологии, и завода по огранке алмазов.
Армянская сторона высказала заинтересованность в размещении в Ульяновской области производственных мощностей с общим объемом инвестиций около $5 млн..
Как отметил Арам Варданян, на сегодняшний день имеются все предпосылки, чтобы создать предприятие на тысячу рабочих мест.
Кроме того, учитывая опыт сотрудничества с международными гостиничными сетями мирового класса, представители ТПП Армении выдвинули предложение содействовать инвестированию в строительство в городе крупного отеля, включающего выставочный комплекс. На данный момент «Корпорация развития Ульяновской области» ведет переговоры с несколькими потенциальными инвесторами по данному вопросу.
Кроме того, в Ульяновске прошли встречи Варданяна с генеральными директорами ОАО «Корпорация развития Ульяновской области», Ульяновской ТПП и ОАО «Ульяновский технопарк», в ходе которых стороны обсудили детали подписания соглашения о сотрудничестве между Ульяновским и Ереванским технопарками.