Պորտուգալիայի վարչապետ Պեդրո Պասուշ Կոելյուն կառավարության արտահերթ նիստ է գումարում, որի ընթացքում կքննարկվի երկրի գերագույն դատարանի որոշումը, ըստ որի` բյուջետային տնտեսման ծրագրի մի մասը ճանաչվել է հակասահմանադրական, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Շաբաթ գիշերը հայտնի էր դարձել, որ Պորտուգալիայի Սահմանադրական դատարանը նախկինում կառավարության կողմից հայտարարված խնայողության ինը միջոցներից չորսը հիմնական օրենքին անհամապատասխան էր ճանաչել:
Մասնավորապես, ոչ սահմանադրական են անվանվել պետաշխատողների եւ թոշակառուների ամառային արձակուրդների հավելավճարների վերացումը, գործազրկության եւ հիվանդության նպաստների կրճատումները:
Այդ միջոցների հաշվին Պորտուգալիայի կառավարությունը ծրագրել է տնտեսել 1,5 միլիարդ եվրո, որպեսզի կատարի ԵՄ-ի` երկրին արտակարգ օգնություն հատկացնելու դիմաց առաջադրած պայմանները:

Премьер Португалии Педру Пасуш Коэлью собирает экстренное заседание кабинета министров: правительство обсудит решение высшей судебной инстанции страны, признавшей неконституционной часть плана по бюджетной экономии, передает Русская служба BBC
В ночь на субботу стало известно, что Конституционный суд Португалии признал несоответствующими основному закону четыре из девяти мер экономии, ранее анонсированных правительством.
Неконституционными названы, в частности, отмена бонусов, связанных с летними отпусками госслужащих и пенсионеров, урезание пособий по безработице и болезни.
За счет этих мер правительство Португалии планировало сэкономить порядка 1,5 млрд евро, чтобы выполнить условия ЕС по предоставлению стране экстренную помощь.