ԱՄՆ Միչիգանի նահանգի Ֆարմինգտոն-Հիլզ քաղաքի բնակիչ նվագող Արա Թոփուզյանն ապրիլի 10-14-ին կայանալիք դեթրոյթյան «Art X» շաբաթի շրջանակում հայկական եւ մերձավորարեւելյան երաժշտություն կներկայացնի:
Ըստ  «Farmington Hills Patch»-ի, Դեթրոյթի Ռայթ թանգարանի ժամանակակից արվեստի Պատկերասրահում ապրիլի 12-ին տեղի կունենա  «Detroit Hye Times» սեմինար եւ բանավեճ` Թփուզյանի եւ երկու այլ ճանաչված հայ երաժիշտների` Բոստոնում բնակվող, ուդ նվագող վիրտուոզ Մալ Բարսամյանն ու Հյուսիսարեւելյան համալսարանի պրոֆեսոր, կլարնետահար Լեոն Ջանիկյանի մասնակցությամբ:
Նրանք կբանավիճեն հայկական եւ մերձավորարեւելյան գործիքների առաջացման վերաբերյալ, կքննարկեն հայկական երաժշտության պատմությունը, ինչպես նաեւ եռյակը մի քանի կատարումներ կիրականացնի: Դրանից հետո Թոփուզյանը մեծ Դեթրոյթում կներկայացնի  20-րդ դարի սկզբից սկսած հայկական ազգային երաժշտության պատմությունը:
«Մեծ Դեթրոյթի տարածաշրջանում Դեթրոյթը 20-րդ դարի սկզբին դարձել է ավելի քան 40 հազար հայի տուն: Ես ցանկանում եմ հանրությանը ներկայացնել Դեթրոյթի հասարակության զարգացման գործում հայ երաժիշտների  դերը: Այդ երաժիշտները եկել են «հին երկրից» եւ իրենց հետ Դեթրոյթ են բերել ազգային երգեր եւ իրենց ինքնությունը: Այս սեմինարը հնարավորություն է տալիս հարգել նրանց աշխատանքն ու ներդրումները Դեթրոյթի կյանքում»,- ասել է Թոփուզյանը:
Սեմինարից հետո հայկական ազգային եւ պարային երաժշտությունների համերգ կկայանա` բոլոր երեք երաժիշտների, ինչպես նաեւ հարվածային գործիքներ նվագող Մայքլ Շիմինի մասնակցությամբ: Սեմինարի եւ համերգի մուտքն անվճար է:

Играющий на кануне житель Фармингтон-Хиллза в американском штате Мичиган Ара Топузян представит армянскую и ближневосточную музыку во время детройтской недели «Art X» 10–14 апреля.
Как пишет «Farmington Hills Patch», в Галерее современного искусства Музея Райта в Детройте 12 апреля пройдет дискуссия и семинар «Detroit Hye Times» с участием Топузяна и двух других видных армянских музыкантов – играющего на уде виртуоза Мала Барсамяна из Бостона и профессора Северо-восточного университета, кларнетиста Леона Джаникяна.
Они будут вести дискуссию о происхождении армянских и ближневосточных инструментов и обсудят историю традиционной армянской музыки, а также трио сыграет некоторые произведения. После этого Топузян представит историю армянской народной музыки в большом Детройте с начала 20-го века.
«Детройт был домом более чем для 40 тысяч армян в районе большого Детройта с начала 20-го века. Я хочу показать общественности важную роль армянских музыкантов в развитии общины Детройта. Эти музыканты пришли из «старой страны» и принесли с собой в Детройт народные песни и свою идентичность. Этот семинар предоставляет возможность почтить их работу и вклад в жизнь Детройта», – сказал Топузян.
После семинара пройдет концерт армянской народной и танцевальной музыки с участием всех трех музыкантов, а также Майкла Шиммина – на ударных инструментах. Вход на семинар и концерт бесплатный.