Ռուսաստանի Իրկուտսկի մարզում պարզում են երկու դպրոցականների ինքնասպանության պատճառները: Դեռահասները կախվել են Բայկալսկ քաղաքում եւ Կազաչինսկոե գյուղում, հաղորդում է Քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Քննիչների խոսքով՝ սկզբում ինքնասպան է եղել Կազաչինսկոե գյուղի 16-ամյա բնակիչը, ում կախված են գտել գյուղի տներից մեկի սարայում: Նույն օրը երեկոյան, Բայկալսկ քաղաքում հայտնաբերվել է նաեւ 11-ամյա տղայի դիակը, ով կախվել է սեփական բնակարանում, հաղորդում է «Ռիդուսը»:
11-ամյա տղայի մահվան առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ինքնասպանության հացնելու հոդվածով:
Քննության վարկածով՝ երեխան վատ գնահատական է ստացել տեղի արվեստի դպրոցում, որի առնչությամբ նա լուրջ խոսակցություն է ունեցել տանը, ծնողների հետ:
16-ամյա պատանու մահվան առթիվ նախաքննություն է ընթանում: Դեպքի վայրում գրություն են գտել, որտեղ նա գրում է, որ «ամեն ինչում մեղավորը դպրոցն է»: «Հայտնի է, որ դեռահասը դժվար դաստիարակվող է եղել, նախօրեին վատ վարքի համար նրան փոխադրել են տնային ուսուցման»,-հաղորդել են Քննչական կոմիտեից:

В Иркутской области выясняют обстоятельства самоубийств двух школьников, совершенных в городе Байкальске и селе Казачинское, сообщает пресс-служба регионального управления СКР.
По данным следователей, сначала свел счеты с жизнью 16-летний подросток из села Казачинское Казачинско-Ленского района: его нашли повесившимся в сарае одного из домов. Вечером того же дня было обнаружено тело 11-летнего мальчика в городе Байкальске Слюдянского района. Он повесился на турнике в собственной квартире, сообщает Ридус.
По факту гибели 11-летнего мальчика в Байкальске возбуждено уголовное дело по ст. 110 УК РФ - доведение до самоубийства. По версии следствия, ребенок получил плохую оценку в местной школе творчества, и дома у него состоялся на эту тему разговор с родителями.
По факту гибели 16-летнего юноши в Казачинском проводится доследственная проверка. На месте суицида найдена предсмертная записка, в которой он пишет, что «во всем виновата школа». «Известно, что подросток был трудновоспитуем, и накануне за плохое поведение был переведен на домашнее обучение», - сообщает СКР.