Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրությունները հետաքրքիր կլինեն, քանի որ դրանց մասնակցելու են տարբեր էթնիկական խմբերի ներկայացուցիչ-թեկնածուներ։ Այս մասին օգոստոսի 8-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի հայերի Վեհաժողովի նախագահ Գրիգորի Այվազյանը։
Իլհամ Ալիեւը, ինչպես նա է ընդգծել, ներկայացնում է նախիջեւանյան կլանը, իսկ նա ծագումով քուրդ ընտանիքից է։ Նրա կինը՝ Մեհրիբան Ալիեւան ներկայացնում է Բաքվի հրեաների կլանի շահերը։ «Հրեական ծագում ունի նաեւ Ռուստամ Իբրահիմբեկովը, իսկ ես, ինչպես հայտնի է հայկական արմատներ ունեմ»,-ընդգծել է Այվազյանը։
Նա ընդգծել է, որ որպես Ադրբեջանի նախագահի թեկնածու առաջադրվելու միակ արգելքը կարող է կապված լինել քաղաքական նախադրյալների հետ։ «Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական քաղաքացիությանը, ապա ես դեռեւս հաշվառված եմ Ադրբեջանում, եւ դեռեւս պաշտոնապես այդ երկրի քաղաքացի եմ»,-եզրափակել է Գրիգորի Այվազյանը։

Предстоящие в Азербайджане президентские выборы будут интересными, поскольку в них намерены участвовать кандидаты – представители разных этнических групп. Об этом на пресс-конференции 8 августа заявил председатель Ассамблеи армян Азербайджана Григорий Айвазян.
Ильхам Алиев, как он отметил, представляет нахичеванский клан, а по происхождению он из курдской семьи, его жена – Мехрибан Алиева, представляет интересы еврейского клана бакинцев. «Еврейское происхождение имеет также Рустам Ибрагимбеков, а у меня, как известно, армянские корни», - отметил Григорий Айвазян.
Он подчеркнул, что единственное препятствие на пути выдвижения его кандидатуры на должность президента Азербайджана может иметь политические предпосылки. «Что касается азербайджанского гражданства, я до сих пор не вышел из учета в Азербайджане, и все еще официально являюсь гражданином этой страны», - заключил Григорий Айвазян.