Մոսկվայի իշխանությունները 764 788 ռուբլի են հատկացրել վիետնամցի ապօրինի ներգաղթյալների արտաքսման համար: Քաղաքապետի պաշտոնակատար Սերգեյ Սոբյանինը դեպի Հանոյ ավիատոմսերի ձեռքբերման ծախսերը կատարած «Ջեթ Թրեվլ Սերվիս» ընկերությանը փոխհատուցում տրամադրելու մասին որոշում է ստորագրել: Արտաքսվածների ճշգրիտ թիվը հայտնի չէ, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Հիշեցնենք, 2013թ. օգոստոսի սկզբին վիետնամցի հարյուրավոր ապօրինի ներգաղթյալներ ձերբակալվել եւ ուղարկվել էին Մոսկվայի Գոլյանովո շրջանի հատուկ ճամբար: Հաջորդած երեք շաբաթների ընթացքում նրանց խմբերով ուղարկում էին հայրենիք: Օգոստոսի 20-ին ճամբարը վերացվել էր, մնացած ներգաղթյալներին տեղափոխել էին Սեւերնի ավանում գտնվող արտաքսման ենթակա արտասահմանյան քաղաքացիների պահման կենտրոն:

Власти Москвы выделили 764 тысячи 788 рублей на депортацию нелегальных мигрантов из Вьетнама.
Врио мэра столицы Сергей Собянин подписал постановление о компенсации ООО «Джет Трэвел Сервис» расходов на приобретение авиабилетов до Ханоя для граждан Вьетнама. Точное число депортированных мигрантов неизвестно, ранее сообщалось о сотнях задержанных нелегалов, сообщает «Интерфакс».
Напомним, в начале августа 2013 года сотни вьетнамцев-нелегалов были задержаны полицией и направлены в специальный лагерь в московском районе Гольяново. В основном граждане Вьетнама работали на нелегальных швейных производствах. В течение последующих трех недель обитателей лагеря группами высылали на родину. 20 августа лагерь в Гольяново был ликвидирован, остававшихся там в ожидании депортации нелегалов перевели в Центр содержания иностранных граждан в поселке Северный.