Լոնդոնի ոստիկանությունն ավարտել է  Փարիզում 16 տարի առաջ արքայադուստր Դիանայի եւ նրա ուղեկցի` եգիպտացի միլիարդատիրոջ որդի Դոդի ալ Ֆայեդի մահվան  գործով նոր վկայությունների քննությունը: Սքոթլանդ յարդից հայտնում են, որ նրանց մահվանը բրիտանական հատուկ նշանակության զորքերի հանցակցության ոչ մի ապացույց չի հայտնաբերվել, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը` վկայակոչելով Լոնդոնի ոստիկանությունը:
«Հնարավոր է` հատուկ նշանակության ջոկատի հանցակցության վերաբերյալ  մեկնաբանություններ եղել են:  Սակայն հավաստի ապացույցներ չկան, որ այդ վարկածը հիմնավոր է:  Այդպիսով` քրեական հետաքննությունը վերսկսելու հիմքեր չկան», հայտարարել է Լոնդոնի ոստիկանապետի օգնական Մարկ Ռոուլին:
Նշենք, որ հարցման պատճառ էր դարձել 2013թ. օգոստոսին Sunday People թերթի հրապարակումը, որտեղ մասնավորապես ներկայացվել էին հատուկ նշանակության ջոկատի դիպուկահարի նախկին կնոջ ծնողների պնդումները:  Ըստ նրանց` դիպոիկահարն իր կնոջը պատմել էր, թե իբր ինքն է եղել 1997թ. արքայադուստր Դիանայի սպանության կազմակերպիչը:
Բրիտանական գահաժառանգ արքայազն Չարլզի նախկին կին Դիանան զոհվել էր Փարիզում` ավտովթարից, իր ընկեր Դոդի ալ Ֆայեդի հետ:
Արքայադուստր Դիանայի մահը դավադրության տեսությունների բազմաթիվ ասեկոսեների տեղիք էր տվել։ Դոդի Մուհամեդ ալ Ֆայեդի հայրը կարծում է, որ վթարը բրիտանական հատուկ ծառայություններն էին կազմակերպել թագավորական ընտանիքի ցուցումով։  2008թ. Լոնդոնի բարձրագույն դատարանը հերքել էր այդ ենթադրությունները՝ եզրակացնելով, որ զույգը զոհվել է վարորդի անփութության պատճառով, որը գերազանցել էր արագությունը։ Բացի այդ, ուղեւորները, այդ թվում՝ Դիանան, անվտանգության գոտին չէին կապել։

Лондонская полиция закончила изучение новых свидетельств по делу о гибели принцессы Дианы и ее спутника, сына египетского миллиардера Доди аль-Файеда 16 лет назад в Париже. Как сообщают в Скотланд-ярде, каких-либо достоверных доказательств причастности британского спецназа к их гибели не найдено, сообщает русская служба BBC со ссылкой на заявление лондонской полиции.
«Возможно, комментарии относительно причастности САС (войска спецназначения) к смерти были. Однако нет достоверных свидетельств тому, что такая версия обоснована. Таким образом, нет достаточных оснований возобновлять уголовное расследование», заявил помощник начальника управления лондонской полиции Марк Роули.
Отметим, что поводом для дознания послужила публикация газеты Sunday People в августе 2013 года, в которой, в частности были представлены утверждения родителей бывшей жены снайпера спецназа САС. По их словам, снайпер рассказывал своей супруге о том, что он якобы был организатором убийства принцессы Дианы в 1997 году.
Диана, бывшая жена наследника британского престола принца Чарльза, погибла в автокатастрофе в Париже вместе со своим другом Доди аль-Файедом.
Гибель принцессы породила множество слухов и различных теорий заговора. Отец Доди Мухаммед аль-Файед считает, что авария была подстроена британскими спецслужбами по указанию королевской семьи. В 2008 году Высокий суд Лондона отверг эти утверждения и пришел к выводу, что пара погибла из-за грубой неосторожности их водителя, который был пьян и превысил скорость. Кроме того, пассажиры, включая Диану, не были пристегнуты ремнями безопасности.