«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի պաշտպաններ Լուսինե Սահակյանն ու երվանդ Վարոսյանը այսօր՝ ապրիլի 8-ին դիմել են Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանին՝ խնդրելով լիովին արդարացնել ընդդիմադիր գործչին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է փաստաբան Լուսինե Սահակյանը:
«Մենք գտնում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը քրեորեն հետապնդելի որեւէ արարք չի կատարել եւ խնդրում ենք Վճռաբեկ դատարանից կարճել քրեական գործի վարույթը՝ նրա գործողություններում հանցակազմի բացակայության հիմքով»:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հունվարի 19-ին 7 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել Նիկոլ Փաշինյանին՝ 2008թ. մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով, իսկ վերաքննիչ քրեական դատարանը անփոփոխ էր թողել վճիռը՝ միայն համաներում կիրառելով եւ մասամբ կրճատելով պատժաչափը:

Адвокаты главного редактора оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна Лусине Саакян и Ерванд Варосян обратились с иском в Кассационный суд Армении, потребовав полностью оправдать оппозиционного деятеля. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заявила адвокат Пашиняна Лусине Саакян.
«Мы считаем, что Никол Пашинян не допускал каких-либо уголовно наказуемых деяний. Поэтому просим Кассационный суд прекратить уголовное преследование в связи с отсутствием в его действиях состава преступления», — пояснила Саакян.
Напомним, что Никол Пашинян 19 января был признан виновным в организации массовых беспорядков в ходе поствыборных процессов 2008 года и приговорен судом первой инстанции к 7 годам заключения. Апелляционный суд, свою очередь, оставил приговор в силе, одновременно определив, что в отношении Пашиняна должна действовать амнистия, позволяющая в данном случае скостить срок вдвое.