Մինչեւ տարեվերջ Հայաստանում պատրաստ կլինեն երկու նոր ջրամբարների տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումները: Այս մասին հունվարի 14-ին լրագրողներին ասել է Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ԾԻԳ-ի տնօրեն Ադիբեկ Ղազարյանը:
Պատրաստվում են Եղվարդի կիսակառույց ջրամբարի եւ Վեդիի նոր ջրամբարի տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումները:
Նախնական գնահատմամբ՝ առաջինի շինարարության համար 140 մլն դոլար կպահանջվի, երկրորդի համար՝ 35-45 մլն: Եվս մեկ կիսակառույց ջրամբարի՝ Շիրակի մարզի Կապսի ջրամբարի համար կպահանջվի 40-50 մլն դոլար:
Նշենք, Եղվարդի ջրամբարի շինարարության ֆինանսավորման բանակցություններ են տարվել Ճապոնիայի միջազգային զարգացման գործակալության (JCA), Գերմանիայի զարգացման բանկի (KfW), Վեդիի ջրամբարի համար՝ ֆրանսիական զարգացման գործակալության (AFD) հետ:
Ղազարյանի խոսքով՝ մի քանի տարի առաջ միջազգային մասնագետները Հայաստանի ոռոգման համակարգի զարգացման ֆինանսական պահանջները 800 մլն դոլար էին գնահատել՝ հաշվի առնելով ընթացիկ գները:
Բայց մենք հաջող բանակցություններ ենք վարում դոնորների հետ, որոնցից շատերը մեզ հետ առաջին անգամ չեն աշխատում: Այսպես, Համաշխարհային բանկը ոռոգման ոլորտում արդեն 160 մլն դոլար է ներդրել», – նշել է Ղազարյանը:

До конца года в Армении будет подготовлено технико-экономическое обоснование строительства 2 новых водохранилищ. Об этом заявил журналистам 14 января директор Бюро по реализации программ водного хозяйства Госкомитета водного хозяйства республики Адибек Казарян.
ТЭО готовятся по недостроенному Егвардскому водохранилищу и новому Вединскому. По предварительной оценке, первое потребует на строительство около $140 млн, второе - $35-45 млн. Еще одно недостроенное водохранилище, Капсское, в Ширакской области, потребует около $40-50 млн.
Отметим, переговоры о финансировании строительства Егвардского водохранилища были проведены с Японским агентством международного развития (JCA), Германским банком развития (KfW), Вединского – с Французским агентством развития (AFD).
По словам Казаряна, несколько лет назад международные специалисты оценили общие финансовые потребности для развития ирригационной системы Армении в $800 млн. «Сейчас эта цифра может вырасти, с учетом текущих цен. Но мы проводим успешные переговоры с донорами, многие и которые работают с нами уже не впервые. Так, Всемирный Банк в сумме вложил в орошение в Армении уже $160 млн», – отметил Казарян.