Գերմանիայի կանցլեր Անգլեա Մերկելը այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, հայտնել է, որ ներկա պահին Ռուսաստանի դեմ նոր տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանելու ծրագրեր չկան: Սակայն Մերկելը դժգոհություն է հայտնել, որ հրադադարի մասին համաձայնությունը խախտվել է: Այդ մասին հայտնում է Reuters-ը:
«Մենք դժգոհ ենք Մինսկի համաձայնությունների հետ կապված իրավիճակից, քանի որ դրանց մեծ մասը չի իրականացվում», - ասել է Մերկելը: Նա նշել է, որ տվյալ պահին Եվրամիությունը կենտրոնացել է Ուկրաինայի հումանիտար իրավիճակի հարցերի շուրջ, եւ փորձում է հասնել իրական հրադադարին:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավարի ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին հայտարարել է, որ Եվրամիությունը լրացուցիչ քայեր է ձենարկում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները ուժեղացնելու համար, սակայն դրանց իրավաբանական ձեւակերպման համար անհրաժեշտ է Եվրամիության խորհրդի որոշումը:

Канцлер Германии Ангела Меркель сообщила 11 ноября, что в настоящий момент планов по введению против России новых экономических санкций нет. Меркель, однако, выразила недовольство тем, что соглашение о прекращении огня было нарушено, и пророссийские повстанцы протолкнули свои выборы. Об этом сообщает Reuters.
«Мы не удовлетворены ситуацией с Минскими соглашениями, потому что большая их часть не выполняется», - сказала Меркель. Она отметила, что на данный момент Евросоюз сосредоточен на вопросах гуманитарной ситуации в Украине, и добивается реального прекращения огня.
Напонмим, официальный представитель главы дипломатии ЕС Майя Косьянчич 11 ноября заявила, что Евросоюз подготовил дополнительные меры для усиления санкций против России, но для их юридического оформления необходимо решение Совета ЕС.