OPEC-ի նիստի (որտեղ նավթի արդյունահանման ծավալների շուրջ որոշում կընդունվի) սպասումներով նավթի գինը նվազում է, գրում է «Փրայմը»:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ WTI տեսակի նավթի դեկտեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը բարելի դիմաց կազմել է 74,07 դոլար: Brent Crude Oil սեւծովյան նավթային խառնուրդի հունվարյան ֆյուչերսների գինը բարելի դիմաց հասել է 78,49 դոլարի:
ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարությանը կից էներգետիկ տեղեկատվության վարչության պետ Ադամ Սեմինսկու կանխատեսումներով՝ նավթի համաշխարհային գները կարող են ընկնել բարելի դիմաց մինչեւ 50 դոլար: Նա նշել է, որ ըստ շատ վերլուծաբանների հոռետեսական սցենարների՝ 2015թ. կեսին WTI տեսակի նավթի գինը բարելի դիմաց կնվազի մինչեւ 62 դոլար:
OPEC-ի անդամ-երկրնրի ամենամյա հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին՝ Վիեննայում: Ներդրողները ենթադրում են, որ նավի գնի՝ բարելի դիմաց 80 դոլար անկումը, ինչպես անեւ Brent եւ WTI տեսակների ֆյուչերսների նվազագույն գները OPEC-ին կստիպեն կրճատել հանույթի ծավալները:

Цена на нефть снижается на фоне ожиданий встречи ОПЕК, где должно быть принято решение об объемах добычи нефти, передает Прайм со ссылкой на данные торгов на биржах.
По информации источника, стоимость декабрьских фьючерсов на нефть марки WTI составила 74,07 доллара за баррель. Цена январских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent Crude Oil достигла 78,49 доллара за баррель.
По прогнозам главы управления энергетической информации при министерстве энергетики США Адама Семински, мировые цены на нефть могут упасть до 50 долларов за баррель. «Падение цены до 50 долларов за баррель является возможным», - цитирует агентство Семински. Он отметил, что сейчас пессимистический сценарий многих аналитиков предусматривает, что к середине 2015 года стоимость нефти сорта WTI (западнотехасская светлая) опустится до 62 долларов за баррель.
Ежегодная встреча стран-членов ОПЕК состоится 27 ноября в Вене. Инвесторы полагают, что снижение стоимости нефти ниже уровня в 80 долларов за баррель, а также достижение стоимостью фьючерсов на Brent и WTI минимумов с 2010 года должно заставить ОПЕК сократить объемы добычи.