ՀՀ ԱԺ-ն նոյեմբերի 19-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» օրինագիծը՝ 67 «կողմ, 7 «դեմ» եւ 25 «ձեռնպահ» ձայներով, հայտնում է NEWS.am-ի խորհրդարանական թղթակիցը:
Օրինագծով նախատեսվում է հանել հղիության նպաստների սահմանափակումները՝ կապված ապագա մայրերի աշխատանքային փորձի հետ:
Բացի այդ, սահմանվում է տրամադրվող միջոցների նվազագույն եւ առավելագույն շեմ:  Նպաստի նվազագույն չափը կհատկացվի չաշխատող կանանց եւ կկազմի 138 հազար դրամ: Այս նպաստները կտրամադրվեն 2016թ. հունվարից: Առավելագույն շեմը 4,6 մլն դրամ է, այսինքն՝ 1 միլիոնից ավելի աշխատավարձով կանանց հղիության արձակուրդը պետությունը մասնակի կվարձատրի, մնացած մասը կտրամադրեն գործատուները՝ կամավոր հիմունքով:
Հայաստանի խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է նաեւ «Նվազագույն աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագիծը: «Կողմ» է քվեարկել 95 պատգամավոր, ձեռնպահ մնացել՝  5-ը, «դեմ»՝ ոչ ոք: Ըստ օրինագծի՝ հաջորդ տարվա հուլիսի 1-ից  նվազագույն աշխատավարձը  կավելանա 10%-ով եւ կկազմի 55 հազար դրամ (շուրջ 135 դոլար): Բացի դրանից,  առաջարկվում է վերանայել ժամավճարը եւ գործարքային վճարումները:

Национальное Собрание Армении 19 ноября приняло в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон «О пособиях по временной нетрудоспособности». «За» проголосовало 67 депутатов, «против» – 7, воздержались – 25, передает парламентский корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
Законопроектом предлагается снять ограничения на предоставление декретных пособий, связанные с трудовым стажем будущих мам. Помимо этого, устанавливается минимальная и максимальная грань размеров предоставляемых средств. Минимальный размер пособия или пособия будет предоставляться неработающим женщинам. Он составит 138 тысяч драмов. Эти пособия начнут предоставляться с января 2016 года. Максимальная грань установлена на уровне 4,6 млн. драмов, то есть женщинам с зарплатой выше 1 млн. драмов декретный отпуск будет оплачиваться государством частично, остальную часть будут покрывать сами работодатели, но на добровольной основе.
Парламент Армении также принял в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон «О минимальной заработной плате». «За» проголосовали 95 депутатов, воздержались – 5, «против» не проголосовал никто. Согласно законопроекту, с 1 июля будущего года минимальная заработная плата повысится на 10% и составит 55 тысяч драмов (около 135 долл.). Кроме того, предлагается пересмотреть в сторону повышения почасовые и сдельные выплаты.