ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մեկնաբանել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն իրեն խորհուրդ է տվել  ուշադրություն դարձնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի խոսքին, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ մեջբերելով ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեֆ Ռաթքեին:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ափսոսանք է հայտնել, որ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հրապարակել է պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ դիվանագիտական մասնավոր երկխոսության մանրամասները:
«Այդ տեղեկություններից ելնելով, ԱԳՆ ղեկավարը ոչ կոռեկտ է բնորոշել իր եւ Ջոն Քերրիի միջեւ մասնավոր դիվանագիտական երկխոսությունը»,-ասել է Ռաթքեն:
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ կշարունակենք աշխատել Ռուսաստանի հետ այն ոլորտներում, որոնցում ունենք համաձայնություն, բայց հանդես կգանք Ռուսաստանի կողմից այլ երկրների ինքնիշխանության եւ միջազգային սկբունքների խախտումների դեմ»,-ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 19-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին Սերգեյ Լավրովին խորհուրդ է տվել ուշադրություն դարձնել Բարաք Օբամայի  հայտարարություններին, որտեղ նա նշել է, որ Ռուսաստանը համաշխարհային սպառնալիքներից մեկն է:

Госдепартамент США прокомментировал заявление главы МИД России о том, что госсекретарь США посоветовал ему не обращать внимание на слова Барака Обамы, передает Интерфакс, цитируя представителя ведомства Джеффа Ратке.
Госдеп США выразил сожаление в связи с тем, что глава МИД России Сергей Лавров предал огласке детали частной дипломатической дискуссии с госсекретарем США Джоном Керри.
«Судя по этим сообщениям, глава МИД некорректно охарактеризовал частную дипломатическую дискуссию между ним и госсекретарем Керри», - сказал Ратке.
«Как мы неоднократно говорили, мы продолжим работать с Россией в областях, по которым у нас есть согласие, но будем выступать против нарушений со стороны России международных принципов и суверенитета других стран», - отметил Ратке.
Напомним, 19 ноября госсекретарь США Джон Керри посоветовал Сергею Лаврову не обращать внимания на заявления Барака Обамы о том, что Россия является одной из главных мировых угроз.