Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը չի նպաստի արտագաղթի ավելացմանը, այլ հակառակը: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, մամուլի ասուլիսում նշել է ՏԿՆ Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը։
Նա թվարկել է այն երեք կարեւոր առավելությունները, որոնք ստանալու են Ռուսաստանում աշխատող հայ միգրանտները։
«ԵՏՄ տարածքում աշխատաշուկաները դառնալու են միասնական։ Ռուսաստանում աշխատանք կատարելիս մեր քաղաքացին եւ Ռուսաստանի դաշնության քաղաքացին նույն իրավունքներն են ունենալու։ Ներկայումս, որպեսզի միգրանտը աշխատի, առանձին ընթացակարգով պետք է ձեռք բերի աշխատանքի թույլտվություն, ներկայացնի փաստաթղթեր եւ տուրք վճարի։ ԵՏՄ մուտք գործելուց հետո այդ տուրքը վճարելու կարիք չի լինի, ու սա մեծ տնտեսում կլինի»,- նշել է Եգանյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ առավելությունն այն է, որ աշխատանքային պայմանագրի գործողության ժամկետում միգրանտը եւ նրա ընտանիքի անդամները համարվում են օրինական բնակվողներ։ «Նրանք 3 տարի ազատ կարող են բնակվել այդ երկրում կարող են այդ երկրից դուրս գալ ու մուտք գործել ինչքան ցանկանան»,-ասել է Գագիկ Եգանյանը:
Անդրադառնալով երրորդ առավելությանը նա նշել է, որ ցանկացած անձի ՌԴ մուտք գործելու դեպքում հաշվառման կանգնելու համար տրվելու է ավելի երկար ժամանակ՝ 30 օր, ներկա 7 օրվա փոխարեն:

Вступление Армении в Евразийский экономический союз не будет способствовать росту эмиграции, а наоборот. Об этом на пресс-конференции 20 ноября заявил начальник Государственной миграционной службы Министерства территориального управления Армении Гагик Еганян.
Он перечислил три важных преимущества, которые получат работающие в России армянские мигранты. «Рынки труда на территории ЕАЭС объединятся. Работая в России, наш гражданин и гражданин РФ будут иметь те же права. Сейчас мигрант должен по отдельной процедуре получить разрешение на работу, представить документы и оплатить пошлину. После вступления в ЕАЭС не будет нужно платить эту пошлину, что будет большой экономией», – сказал начальник Государственной миграционной службы.
По его словам, второе преимущество в том, что в период действия трудового договора мигрант и члены его семьи могут законно проживать на территории страны. «В течение трех лет они могут свободно проживать в этой стране, выезжать из страны и возвращаться, сколько захотят», – отметил Еганян. Коснувшись третьего преимущества, он отметил, что для становления на учет при въезде в Российскую Федерацию будет предоставляться больший срок – 30 дней вместо нынешних 7.