Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը չի նպաստի արտագաղթի ավելացմանը, այլ հակառակը: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, մամուլի ասուլիսում նշել է ՏԿՆ Միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը։
Նա թվարկել է այն երեք կարեւոր առավելությունները, որոնք ստանալու են Ռուսաստանում աշխատող հայ միգրանտները։
«ԵՏՄ տարածքում աշխատաշուկաները դառնալու են միասնական։ Ռուսաստանում աշխատանք կատարելիս մեր քաղաքացին եւ Ռուսաստանի դաշնության քաղաքացին նույն իրավունքներն են ունենալու։ Ներկայումս, որպեսզի միգրանտը աշխատի, առանձին ընթացակարգով պետք է ձեռք բերի աշխատանքի թույլտվություն, ներկայացնի փաստաթղթեր եւ տուրք վճարի։ ԵՏՄ մուտք գործելուց հետո այդ տուրքը վճարելու կարիք չի լինի, ու սա մեծ տնտեսում կլինի»,- նշել է Եգանյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ առավելությունն այն է, որ աշխատանքային պայմանագրի գործողության ժամկետում միգրանտը եւ նրա ընտանիքի անդամները համարվում են օրինական բնակվողներ։ «Նրանք 3 տարի ազատ կարող են բնակվել այդ երկրում կարող են այդ երկրից դուրս գալ ու մուտք գործել ինչքան ցանկանան»,-ասել է Գագիկ Եգանյանը:
Անդրադառնալով երրորդ առավելությանը նա նշել է, որ ցանկացած անձի ՌԴ մուտք գործելու դեպքում հաշվառման կանգնելու համար տրվելու է ավելի երկար ժամանակ՝ 30 օր, ներկա 7 օրվա փոխարեն:

YEREVAN. – Head Armenia’s migration service is convinced that membership to the Eurasian Economic Union will not contribute to increase in migration rate, vice versa.
Gagik Yeganyan named the three important advantages that Armenian migrants working in Russia will get.
“The Eurasian Union will have a common labor market. While working in Russia, the citizens of Armenia and Russia will have the same rights. Nowadays migrants working in Russia should get permission, submit documents and pay the fee. After joining the Union, the fee will be removed,” Yeganyan said.
Secondly, during the term of the labor contract, the migrant and his family members get resident status.
“They have right to live in the country for three years and can leave the country and come back freely,” the official added.