Ամերիկացի ծրագրավորող Էդվարդ Սնոուդենի մասին լսել է մոլորակի բնակչության 60%-ը, բայց միայն 39%-ն է  առցանց պաշտպանության հավելյալ միջոցներ ձեռնարկել, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
Համապատասխան ուսումնասիրությունը, ըստ աղբյուրի, անցկացրել է կանադական նորարարությունների կենտրոնը: Հարցմանը ավելի քան 23 հազար մարդ է մասնակցել 24 երկրներից:
Ըստ հարցման՝ պատասխանողների 62%-ն անհանգստանում է իր առցանց գործունեության հնարավոր վերահսկման մասին, իսկ 61%-ը նույնպիսի մտահոգություն են հայտնում, բայց իրենց երկրի ոստիկանության եւ հատուկ  ծառայությունների հետ կապված:
Ամերիկացիների  77%-ն էլ համամիտ են, որ հասանելի ինտերնետը մարդու հիմնարար իրավունքն է: Նման պատասխան է տվել նաեւ ՉԺՀ-ի, Թունիսի, Նիգերիայի, Ինդոնեզիայի եւ Եգիպտոսի բնակիչների ավելի քան 90%-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Գերմանիայում Սնոուդենին Շտուտգարդի մրցանակ են շնորհել՝ ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների գործունեության բացահայտման ոլորտում:

Об американском программисте Эдварде Сноудене слышали 60% жителей планеты, но лишь 39% из них приняли дополнительные меры для своей онлайн-защиты, передает Gazeta.ru.
Соответствующее исследование, уточняет источник, проводил канадский центр инноваций в системе международного управления. В опросе приняли участие более 23 тыс. человек из 24 стран.
Согласно опросу, 62% всех респондентов беспокоятся из-за возможной тайной слежки за их онлайн-деятельностью со стороны иностранных спецслужб, а 61% выражают такое же беспокойство, но в связи с полицией или спецслужбами собственной страны.
Также оказалось, что 77% американцев согласны с тем, что доступный интернет должен стать базовым правом человека. Аналогичный ответ дали более 90% респондентов из КНР, Туниса, Нигерии, Индонезии и Египта.
Ранее, напоминает источник, сообщалось, что в Германии бывшему сотруднику ЦРУ Эдварду Сноудену присудили Штутгартскую премию мира в области разоблачения действий спецслужб США.