Ռուսաստան մուտք գործելու «սեւ ցուցակում» հայտնված հայաստանցիները թիվը հասնում է մինչեւ 50 հազարի. օրական 40-50 մարդ դիմում է Հայաստանի միգրացիոն ծառայություն՝ խնդրելով օգնել մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատելու նպատակով:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը նշեց, որ իրենք մեծածավալ աշխատանք են կատարում եւ դիմումների 22-23%-ը դրական արդյունք է տալիս:
«Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը որեւէ առնչություն չունի այս խնդրի հետ: Իհարկե, ԵՏՄ-ն տնտեսական շահավետ համագործակցություն է, լայն հնարավորություններ է տալիս աշխատանքային միգրանտներին, սակայն ոչ այլ երկրի օրենքը խախտած միգրանտին»,- ասաց Գագիկ Եգանյանը:
Նրա խոսքով՝ ԵՏՄ-ն շատ արտոնություններ է սահմանում աշխատանքային միգրանտների համար, սակայն կարծիքը, թե «սեւ ցուցակում» հայտնվածները ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո կարող են անարգել մեկնել ՌԴ, սխալ է:
Նշենք, որ ՌԴ մեկնելու արգելք ունեցող հայաստանցիները ցանկանում են, որ համաներում լինի եւ թույլատրվի նորից մեկնել արտագնա աշխատանքի: Նրանք պարբերաբար ցույցեր են կազմակերպում Միգրացիոն ծառայության շենքի առջեւ:

YEREVAN. – Around 50,000 citizens of Armenia are in Russia's entry “blacklist”, and 40-50 address Armenia's State Migration Service every day, head of the service Gagik Eghanyan told Armenian News-NEWS.am.
The service workers work hard, and 22-23 percent of the applicants get a positive response, he assured.
“However, it should be noted that Eurasian Economic Union has nothing to do with the problem. The Union creates opportunities for mutually beneficial economic cooperation and opens up opportunities for migrant workers, but not for migrants who violated laws of other country,” he said.
The citizens of Armenia who are banned from entering Russia periodically hold protest actions, calling for an amnesty that would enable them to earn their living in Russia.