Հայաստանի այն բնակիչներին, որոնք չեն կարողանում մեկնել Ռուսաստան՝ աշխատելու, աշխատանքի նախարարությունը կփորձի զբաղվածությամբ ապահովել Հայաստանում:
«Կփորձենք նրանց ներգրավել սեզոնային զբաղվածության ծրագրերում: Դրանք կարող են լինել նաեւ հասարակական աշխատանքներ, եւ մի շարք նպատակային ծրագրեր»,-ԱԺ-ում հայտարարել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը հայտնել էր, որ ռիսկի խմբում են Հայաստանի մոտ 50-60 հազար քաղաքացիներ, որոնք խախտել են ՌԴ միգրացիոն օրենսդրության պահանջները եւ հիմա նրանց մուտքը ՌԴ տարածք արգելված է:
Այդուհանդերձ, փետրվարի վերջին նրանց՝ ՌԴ մուտք գործելու արգելքը հանելու դիմումները քննվում են արագացված կարգով՝ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայությունների միջեւ պայմանավորվածությունների համաձայն:

YEREVAN. – The Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia will attempt to provide jobs in the country for the Armenian residents who cannot travel to Russia for work.
“We will try to engage them in seasonal employment programs,” Minister Artem Asatryan stated. “They can also be public work, and several target programs.”
The head of the Armenian State Migration Agency, Gagik Yeganyan, had earlier informed that about 50 thousand to 60 thousand citizens of Armenia are in a risk group for violating the Russian immigration laws, and therefore they are banned from entering Russia for several years.