ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության կողմից նախագահի հավանական թեկնածու, Ֆլորիդայի նախկին նահանգապետ Ջեբ Բուշը 2009թ. քվեաթերթիկի վրա իր ազգային պատկանելիության տողում պատահաբար նշել է , որ ինքը լատինամերիկացի է, սակայն այդ մասին  հայտնի է դարձել միայն հիմա։ ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջորջ Բուշի կրտսեր եղբոր սխալի մասին հայտնել է New York Times-ը։
Թվիթերի իր էջում քաղաքական գործիչը խոստովանել է իր սխալը։ «Չեմ կարծում, թե ես որեւէ մեկին խաբել եմ»,- գրել է նախկին նահանգապետը։ Նշենք, որ Ջեբ Բուշի կինը մեքսիկուհի է, ինքը՝ Բուշը, ազատ խոսում է իսպաներեն եւ 2 տարի ապրել է Վենեսուելայում, գրում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը:
Հանրապետականները հույս ունեն Բուշի թեկնածության շնորհիվ շահել ԱՄՆ լատինաամերիկյան ընտրազանգվածների ձայները, որոնց մեծ մասը ավանդաբար պաշտպանում է դեմոկրատներին։

Возможный кандидат в президенты от Республиканской партии, экс-губернатор Флориды Джеб Буш случайно указал свою этническую принадлежность как латиноамериканскую в бланке голосования 2009 года, однако об этом стало известно лишь сейчас. Об ошибке младшего брата экс-президента США Джорджа Буша-младшего сообщила газета New York Times.
На своей странице в «Твиттере» политик признал ошибку. «Не думаю, что я кого-то одурачил», - заключил бывший губернатор. Джеб Буш тесно связан с Латинской Америкой: его жена - мексиканка, он свободно говорит по-испански и провел два года в Венесуэле, передает Русская служба BBC
Республиканцы надеются, что с помощью кандидатуры Буша им удастся привлечь голоса латиноамериканских избирателей, большинство которых традиционно поддерживают Демократическую партию.