Նավթի գների անկումը ազդել է ԱՄՆ «էներգետիկ կենտրոններում»՝ (այն վայրերում, որտեղ տեղակայված են էներգետիկ բիզնեսով զբաղվող  ընկերությունները) անշարժ գույքի գների վրա։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Green Street Advisors LLC-ի հետազոտությունը։
Հունիսից սկսած՝ նավթի համաշխարհային գները նվազել են 50 տոկոսով, եւ դա հարկադրել է ներդրողներին փոխել իրենց պլանները, գրում է պարբերականը։ Գերազանցապես վարկով գնած անշարժ գույքը էժանանում է։ Ընկերությունների համար շատ դժվար է վերաֆինանսավորել իրենց վարկերը, որոնք ձեւակերպվել էին, երբ նավթն արժեր 100 դոլար, գրում է Gazeta-ն։
Վարկատուները ավելի պահանջկոտ են դարձել հատկապես նավթի ոլորտից կախում ունեցող վարկառուների նկատմամբ։ «Դա կարող է դժվարություններ առաջացնել վարկառուների մոտ, որոնց անհրաժեշտ է վերաֆինանսավորել հիփոթեքային վարկերը այնպիսի վայրերում, ինչպիսիք են Թեքսասն ու Հյուսիային Դակոտան»,- մեջբերում է Bloomberg-ը NewOak Capital LLC-ի գործադիր տնօրեն Անդրեա Բրայնի խոսքը։

Стагнация цен на нефть повлияла на цены на недвижимость в «энергетических центрах» США — местах, где базируются компании, работающие в энергетическом бизнесе, сообщаетBloomberg со ссылкой на исследование Green Street Advisors LLC.
Начиная с июня цены на нефть упали на 50%, и это заставило инвесторов поменять свои планы, отмечает издание. Недвижимость, преимущественно купленная в кредит, дешевеет. Компаниям тяжело рефинансировать свои кредиты, которые брались, когда нефть стоила $100, передает Gazeta
Кредиторы становятся более требовательными к заемщикам в регионах, которые в значительной степени зависят от нефтяной промышленности. «Это может вызвать трудности у заемщиков, которым нужно рефинансировать ипотечные кредиты в таких местах как Техас и Северная Дакота», — приводит Bloomberg словам Андреа Брайна, исполнительного директора консалтинговой компании NewOak Capital LLC.