«Հրապարակ» օրաթերթն անդրադարձել է հուլիսի 28-ին Մարտունու զորամասում տեղի ունեցած միջադեպին: Հրապարակումը ներկայացնում ենք որոշակի կրճատումներով: «Երեւանցի Կարո Այվազյանը, որը Մարտունու զորամասում ծառայելիս է եղել եւ կատաղության նոպայի ժամանակ հուլիսի 28-ին գնդակահարել է 5 հոգու, ապա ինքն իրեն, մանկուց ապրել է ԱՄՆ-ում։ 13 տարեկանում ընկել է բանտ եւ 2009 թվին՝ խաթարված առողջությամբ արտաքսվել Հայաստան։ Նրա 70-ամյա պապը խնդրել է Արաբկիրի զինկոմիսարիատին, որ թոռանն ազատեն բանակից՝ անկայուն հոգեվիճակի եւ վատ առողջության պատճառով։ Ծերունուց 4 հազար դոլար են ուզել, որը նա, բնականաբար, չի ունեցել։ 3 տարեկանից միայնակ մոր՝ Մարո Միքայելյանի հետ տուրիստական վիզայով տեղափոխվել էր ԱՄՆ՝ այլեւս չվերադառնալու մտադրությամբ։ 13 տարեկանում տղան բանտ է ընկել ու էլ բերդերից դուրս չի եկել մինչեւ 2009 թվականը։ Մայիսին խաթարված առողջությամբ եւ վատ հայերենով արտաքսվել է Հայաստան։ Նրա 70 տարեկան պապը խնդրել է Արաբկիրի զինվորական կոմիսարիատի զորակոչային բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Արմեն Հակոբյանին, որ թոռանն ազատի բանակից անկայուն հոգեվիճակի, վատ առողջության պատճառով կամ գոնե որպես միակողմանի ծնողազուրկի, ծառայության ուղարկի մոտ զորամաս։ Ծերունուց այդ ծառայության համար 4 հազար դոլար են ուզել, որը թոշակառուն, բնականաբար, չի ունեցել։ Կարոյին ուղարկում են ԼՂՀ Մարտունու շրջան։
N ԶՈՐԱՄԱՍԻ ԲԵՆ ԼԱԴԵՆԸ
«Զորամասում Կարոյին կատակով ասում էին Բեն Լադեն։ Նախ, որովհետեւ հայերեն վարժ չէր խոսում։ Նաեւ գիտեին նրա բանտային անցյալի մասին, որ արտերկրում զենք է կրել, «կրուտոյ» է եղել, մի քանի անգամ փախել է ամերիկյան բերդից, ինչը հեշտ չէ։ Կարոյի պապը պատմում է, որ տղայի մահից մի քանի օր առաջ իրեն զորամասից զանգեցին եւ զգուշացրեցին, որ Կարոն ուզում է փախչել։ Պապը զարմացել է, թեեւ խոստովանում է, որ միշտ էլ սիրտը վատ բան էր զգում՝ այն պահից, երբ օդանավակայանում տեսավ 20 տարեկան թոռնիկին։
«Նրան երկու օր չէին թողնում, որ երկիր մտնի։ Ուզում էին փող տամ։ Մինչեւ չասեցի՝ չեմ տանում, ուղարկեք Թուրքիա, չթողեցին գա։ Ասում էին՝ ՀՀ քաղաքացի չի։ Եթե պետք չէր, թող չտանեին իմ երեխուն բանակ»,-մղկտում է ծերուկը։ Բանակի հարցը բարձրացավ, երբ պապ ու թոռ գնացին անձնագիր հանելու։ Անձնագրայինից ուղարկեցին զինկոմիսարիատ։ Երկու օրից ծանուցագիրը եկավ։ Ջիվան Միքայելյանը ԱՄՆ-ի բերդերի թղթերը ձեռքին ընկավ դռնեդուռ։ Զինկոմիսարիատում բացատրեց, որ իր թոռը եղել է հոգեբուժարանում, որ ԱՄՆ բերդից թուղթ ունի, որ նրան արգելվում է զենք կրել. «Զինկոմիսարիատի բաժանմունքի պետ Արմեն Հակոբյանը ինձնից պահանջեց 4 հազար դոլար՝ տվեք, ասեց, էս երեխային չենք տանի բանակ։
Մենք էլ չունեինք։ Ասեց՝ դե տես ինչ եմ անելու։ Ինքն էլ կազմակերպեց, եւ երեխուն տարան։ Ես բողոքեցի՝ Արմեն Հակոբյանին հանեցին, մի քանի ժամանակ մնաց կադրերի տրամադրության տակ, , հետո տարան ուրիշ զինկոմիսարիատ»։ Ջիվան պապը վստահեցնում է, որ Արմեն Հակոբյանն արեց իր խոստացած վատությունը։ Կարոյի հետ նույն օրը բանակ մեկնած 29 զինակոչիկներից միայն իրեն տարան Ղարաբաղ։
ՀՈՐԴ ՄԱՀՎԱՆ ՄԱՍԻՆ ՏԵՂԵԿԱՆՔ ՉԵՍ ԲԵՐԵԼ
Բայց պապը չհանգստացավ։ Բողոքը բողոքի հետեւից ուղարկում էր դատախազություն, ՊՆ, հանրապետական զինկոմին, զգուշացնում էր, որ իր թոռը վտանգավոր հոգեվիճակ ունի, պահանջում էր, որ թոռանը որպես անհայր երեխայի՝ տեղափոխեն մոտ զորամաս, քանի որ նա միակողմանի ծնողազուրկ է։ «Զինծառայողի տեղափոխումը զորամասից զորամաս կատարվում է բացառիկ դեպքերում, ելնելով ծառայողական անհրաժեշտությունից»,– պատասխանում է ՁՈւ կազմզորամասային վարչության պետ գնդապետ Մարտիկյանը։ «Բնակության վայրին մոտ գտնվող զորամասում ծառայելու արտոնությունից օգտվում է միայնակ եւ տարիքային կենսաթոշակի անցած կամ երրորդ խմբի հաշմանդամ մոր կամ հոր միակ զավակը»,– պատասխանում է գեներալ-մայոր Չալյանը։
Իր բողոքի վերջին եւ ամենացնցող պատասխանը ծերունին ստացավ մեկ շաբաթ առաջ՝ 21.07.2010-ին Արաբկիրի զինկոմիսարիատի պետ գնդապետ Քարամյանից. «Ձեր թոռնիկի՝ 89թ. ծնված Կարո Այվազյանի նկատմամբ վերոնշյալ օրենքի պահանջները չեն կիրառվել, քանի որ նրա կողմից Արաբկիրի զինկոմիսարիատում զորակոչային հանձնաժողով անցնելու ժամանակ ծնողի մահվան փաստի մասին որեւէ հայտարարություն չի արվել եւ համապատասխան փաստաթուղթ զինկոմիսարիատ չի ներկայացվել»։ Մինչդեռ Կարոյի մայրը միայնակ էր, իսկ հորը տղան չի էլ հիշել։

Газета «Грапарак» написала об инциденте, произошедшем в одной из воинских частей Мартуни 28 июля. Новости Армении – NEWS.am приводит эту публикацию с некоторыми сокращениями. «Ереванец Каро Айвазян, который служил в воинской части Мартуни и 28 июля во время приступа гнева выстрелил в 5 человек, а потом застрелился сам, с детства жил в США. В 13 лет он попал в тюрьму и в 2009 г. с испорченным здоровьем был депортирован в Армению. Его 70-летний дед обратился с просьбой к Арабкирскому военкомату, чтобы его внука освободили от армии из-за нестабильного душевного состояния и плохого здоровья. У старика потребовали 4 тыс. долларов, которых у него, естественно, не было. В 3 года со своей одинокой матерью Маро Микаелян по туристической визе мальчик поехал в США с тем, чтобы больше не возвращаться. В 13 лет мальчик попал в тюрьму и больше не выходил из колоний до 2009 г. В мае месяце с испорченным здоровьем и плохим знанием армянского он был депортирован в Армению. Его 70-летний дед попросил начальника отдела призыва Арабкирского военного комиссариата, подполковника Армена Акопяна освободить его внука от армии из-за нестабильного душевного состояния, плохого здоровья или хотя бы как лишенного одного из родителей отправить на службу в недалекую воинскую часть. У старика за эту службу попросили 4 тыс. долларов, которых, естественно, не было у пенсионера. И Каро отправили в Мартунинский район Нагорно-Карабахской Республики.
БЕН ЛАДЕН ВОИНСКОЙ ЧАСТИ N
«В части Каро в шутку называли Бен Ладен. Во-первых, потому, что он плохо говорил по-армянски. Также там знали о его тюремном прошлом, что заграницей он носил оружие, был „крутым“, несколько раз убегал из американской тюрьмы, а это непросто. Дед Каро рассказывает, что за несколько дней до смерти мальчика ему позвонили из части и предупредили, что Каро хочет сбежать. Дед удивился, хотя он признается, что его сердце всегда чуяло неладное, с тех пор как в аэропорту увидел своего 20-летнего внука.
„Ему два дня не разрешали въезжать в страну. Хотели, чтобы я дал им денег. Ему не разрешали, пока я не сказал: „Не дам, отправляйте в Турцию“. Говорили, что он не гражданин Армении. Если он был не нужен, пусть не взяли бы моего ребенка в армию“,– с болью говорит старик. Вопрос армии подняли, когда дед и внук пошли снимать паспорт. Из паспортного стола их отправили в военкомат. Через два дня пришла повестка. Дживан Микаелян с тюремными бумагами из США стал стучаться в разные двери. В военкомате объяснили, что его внук был в психиатрической лечебнице, что у него есть тюремная бумага из США, согласно которой ему запрещается носить оружие: „Начальник отдела военкомата Армен Акопян потребовал у меня 4 тыс. долларов, сказав, что этого ребенка не заберут в армию.
А у нас не было. Он сказал: „Ну, смотри, что я сделаю“. И сам он организовал, и ребенка забрали. Я пожаловался, Армена Акопяна сняли, некоторое время он оставался в распоряжении кадров, а потом его отвели в другой военкомат“. Дед Дживан заверяет, что Армен Акопян сделал свое обещанное зло. Из 29 призывников, в тот же день отправившихся с Каро в армию, только его увезли в Карабах.
ТЫ НЕ ПРИНЕС СПРАВКИ О СМЕРТИ ОТЦА
Однако на этом дед не успокоился. Он отправлял жалобу за жалобой в прокуратуру, Минобороны, республиканскому военкому, предупреждал, что у его внука опасное душевное состояние, требовал, чтобы его внука, как ребенка без отца, перевели в близкую часть, так как он лишен одного из родителей. „Перевод военнослужащего из одной части в другую делается в исключительных случаях, исходя из служебной необходимости“,– сказал начальник организационно-мобилизационного управления Вооруженных сил, полковник Мартикян. От привилегии служить в близкой от места жительства части пользуется сын одинокой и вышедшей на возрастную пенсию матери или отца либо инвалида третьей группы»,– сказал генерал-майор Чалян.
Последний и самый шокирующий ответ на свою жалобу старик получил неделю назад, 21.07.2010 г., от начальника Арабкирского военкомата, полковника Карамяна. «Вышеуказанные требования закона не были применены в отношении Вашего внука Каро Айвазяна (89 г. рождения) потому, что, когда он проходил призывную комиссию в Арабкирском военкомате, он не сделал никакого заявления о факте смерти родителя и не представил соответствующего документа в военкомат». Однако мать Каро одинокая, а отца мальчик даже не помнит.