Մեքսիկայի մայրաքաղաքի բնակարաններից մեկում 5 մարդու մարմիններ են հայտնաբերվել։ Նրանցից մեկը ընդդիմադիր հայտնի Proceso պարբերականի լուսանկարիչն է, որը լրագրողական հետաքննություններ էր իրականացնում։ Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 2-ին հայտնել է The Guardian թերթը։
Էսպինոսայի մարմինը ճանաչել են հարազատները։ Նա երկու հրազենային վնասվածք է ստացել։ Վերջերս սպառնաալիքների պատճառով նա լքել էր ընտանիքն ու փախել Վերակրուս նահանգից, որտեղ 2010 թվականին 11 լրագրող էր սպանվել։
Լուսանկարչի մարմնի հետ միասին ոստիկանությունը բնակարանում հայտնաբերել է 4 կանանց մարմիններ․ նրանց ինքնությունը եւ մահվան պատճառները ճշտվում են։
Article 19 իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշել է, որ Էսպինոսայի սպանությունը վկայում է Մեքսիկայում լրագրողների դեմ բռնության նոր աստիճանի մասին, եւ որ երկրի իշխանությունները ոչինչ չեն արել պաշտպանելու համար հետապնդումից թաքնվող լրագրողին։

В одной из квартир в столице Мексики найдены тела пяти убитых. Среди них Рубен Эспиноса, фоторепортер крупного оппозиционного издания Proceso, публикующего журналистские расследования. Об этом сообщила в воскресенье, 2 августа, газета The Guardian.
Тело Эспиносы было опознано родственниками. Он получил два пулевых ранения. Недавно из-за угроз он покинул семью и бежал из штата Веракрус, где с 2010 года были убиты 11 журналистов. Еще двое, включая самого Эспиносу, были найдены мертвыми за пределами штата, передает Lenta
Вместе с телом фотокорреспондента полиция обнаружила в квартире четырех убитых женщин. Их личности и причины смерти устанавливаются. Правозащитная организация Article 19 отметила, что убийство Эспиносы знаменует новый уровень насилия против журналистов в Мексике, и что власти ничего не сделали, чтобы защитить скрывавшегося от преследования фотокорреспондента.