Թուրքական մամուլը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի անունը շփոթելով  Հայոց պատրիարքարան անվան հետ, տեղեկացրել էր, թե Հայոց պատրիարքարանը, Ս. Խաչի խաչը չտեղադրելու պատճառով  չի մասնակցելու պատարագին:  Թուրքական մամուլի ընթերցողներին շփոթության մեջ  գցած տեղեկությունը հերքել է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը` հայտարարելով, որ սեպտեմբերի 19-ին Վանի Աղթամար կղզու Ս. Խաչ եկեղեցում պատարագ մատուցելն ուժի մեջ է առանց փոփոխությունների:
Թուրքական Beyazgazete-ի փոխանցմամբ`  Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Թուրքիայի Հայոց պատրիարքարանի հոգեւոր խորհուրդը, պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ, արք, Արամ Աթեշյանի գլխավորությամբ իրականացրած ժողովի ընթացքում քննարկել է սեպտեմբերի 19-ին Վանի Ս. Խաչ եկեղեցում պատարագ մատուցելու հետ կապված խնդիրները եւ որոշում կայացրել, որ ամեն ինչ մնում է նախկինի պես: Պատարագը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 19-ին, ժամը 11:00-ին:
Թուրքական լրատվամիջոցներում հիշատակված Հայոց պատրիարքարան արտահայտությունը որեւէ կապ չունի Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հետ»:

Turkish press, misinterpreting the name of Holy See of Echmiadzin, reported “the Patriarchate of Armenian Apostolic Church refuses to participate in the liturgy, as the installation of the cross on the dome of the church had been put off. Armenian Patriarchate of Constantinople refuted the misleading information, stating the liturgy in Surb Khach Church in Van will take place without any changes on September 19.
At the meeting of Religious Council of Patriarchate of Armenian Apostolic church, led by Deputy Patriarchate, Archbishop Aram Ateshyan discussed the problems related to the religious service in Surb Khach and decided to conduct the liturgy on September 19, at 11 a.m., Turkish Beyazgazete reports referring to the press service of patriarchate.