Թուրքիան չի կարողացել ապացուցել իր օդային տարածքի խախտումը: Այս մասին դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է Հունաստանի պաշտպանության նախարար Պանայոտիս Կամենոսը:
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիայի խոցած ռուսական «Սու 24» ռմբակոծիչի երկու օդաչուներից մեկը սպանվել է, ինչը խախտում է ժնեւյան պայմանավորվածություններն ու միջազգային իրավունքը:
«Սա ռազմական հանցագործություն է, որի հեղինակները նրանք են, ովքեր չեն հարգում միջազգային իրավունքը»,-շեշտել է Հունաստանի նախարարը:
Նրա խոսքով, Անկարան, դիմելով սադրանքների, պարբերաբար խախտում է Հունաստանի օդային ու ծովային սահմանները, աջակցում «Իսլամական պետությանը»:
Ըստ երեւույթին, հավելեց նա, Թուրքիայում նավթի, զենքի, թմրադեղերի ու մարդկանց ապօրինի առեւտուր ու տեղաշարժ է իրականացվում: Ապօրինի ճանապարհով ստացված բոլոր գումարները հատկացվում են ահաբեչկության աջակցությանը:
«Եթե Թուրքիան ուզում է համապատասխանել միջազգային նորմերին, նա պետք է դադարեցնի նման գործողությունները»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով, եթե Թուրքիան կարողանար ապացուցել իր օդային սամանների խախտման փաստը, հիմա խոսքը ՆԱՏՕ-ի համապատասխան համաձայնագրի կիրարկման մասին կլիներ:
«Սակայն առկա տվյալները վկայում են այն մասին,ո ր միջադեպը տեղի է ունեցել Սիրիայի օդային տարածքում»,- ամփոփել է Հունաստանի նախարարը:

YEREVAN. - Turkey wasn’t able to prove the violation of its airspace. The Minister of National Defense of Greece, Panagiotis Kammenos stated the aforementioned today at a joint briefing with the Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan held in Yerevan.
He noted that the killing of one of the two pilots of the downed Russian Su-24 fighter jet, was in violation of the Geneva agreements and international law.
“This is a military crime committed by those who do not respect the international law,” the Greek Minister stressed.
In his words, Ankara is periodically violating the airspace and sea border of Greece, as well as supporting ISIS through provocations.
Evidently, he said, illegal trade and transportation of oil, weapons, drugs and people is underway. All the illegally received money is spent to support terrorism.
“If Turkey wants to correspond to international norms, it must stop such actions,” the Minister said.
According to him, if Turkey could prove the fact of the violation of its airspace, the issue would concern the application of the corresponding NATO agreement.
“But the data available prove that the incident occurred in the airspace of Syria,” Panagiotis Kammenos said.