Ադրբեջանում այսօր՝ հունվարի 12-ին, գրանցվել է 4.8 մագնիտուդով երկրաշարժ, որը զգացվել է նաեւ Արցախում եւ Հայաստանում:
ՏԿԱԻՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից Ադրբեջանում գրանցված երկրաշարժի ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 5-6 բալ:
Էպիկենտրոնի աշխարհագրական կոորդինատներն են՝ հյուսիսային լայնության 39.230 եւ արեւելյան երկայնության 48.440:
Երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվում է 10 կմ խորության վրա:
Երկրաշարժը զգացվել է ԼՂՀ Ստեփանակերտ, Ասկերան, Հադրութ, Շուշի, Բերձոր քաղաքներում եւ Սյունիքի մարզի Քաջարան եւ Կապան քաղաքներում 3-4 բալ ուժգնությամբ:

An earthquake with a magnitude of 4.8 was recorded Tuesday morning in Azerbaijan, and it was also felt in the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) and in Armenia.
Press service of the Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations of Armenia informed Armenian News-NEWS.am that the tremor, which the seismological network of the ministry’s “Survey for Seismic Protection” Agency registered in Azerbaijan, measured magnitude 5-6 at the epicenter.
Its hypocenter was 10km beneath the surface.
The seismic activity was felt with a magnitude of 3-4 in capital city Stepanakert as well as in Askeran, Hadrut, Shushi and Berdzor towns in the NKR, and in Kajaran and Kapan towns in Syunik Province of Armenia.