Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը չի մասնակցի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցու պատարագին։ Սեպտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը։ Պատգամավորը մյուս քաղաքական ուժերին եւս կոչ արեց չմասնակցել եկեղեցու բացման արարողությանը, հավելելով, սակայն, որ դա յուրաքանչյուրի անձնական գործն է։
Սահակյանի կարծիքով, Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցու պատարագը թուրքական իշխանությունների կողմից պատրաստված հերթական շոու է։ «Համաձայն մեր եկեղեցական օրենքների՝ անընդունելի է, որ պատարագ իրականացվի առանց եկեղեցու գմբեթին տեղադրված խաչի։ Սա մեկ անգամ եւս Հաստատում է, որ թուրքերի այս քայլը շոու է»։
Հարցին, թե որքանո՞վ էր ճիշտ, որ հայաստանյան քաղաքական ուժերը չարձագանքեցին Սուրբ Խաչի գմբեթին խաչ չտեղադրելու Թուրքիայի որոշմանը, Սահակյանը նշեց. «Եթե մենք քաղաքականացնեինք այս փաստը, Թուրքիան կհասներ իր նպատակին։ Հայկական կողմից հարցի քաղաքականացումը Թուրքիան կօգտագործեր իր շահերի համար»։
Նշենք, որ թուրքական իշխանությունները հայտարարել են, որ տեխնիկական պատճառներով չեն հասցնում եկեղեցու գմբեթի խաչը տեղադրել մինչեւ սեպտեմբերի 19-ը եւ դա կանեն ավելի ուշ։

Республиканская партия Армении не будет участвовать в литургии в церкви «Сурб хач» на острове Ахтамар. Об этом на встрече с журналистами 14 сентября заявил депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении Ованес Саакян. Депутат также призвал представителей других политических сил не участвовать в церемонии открытия церкви, добавив однако, что это их личное дело.
По мнению Саакяна, проведение литургии в церкви на острове Ахтамар - очередное шоу, подготовленное турецкими властями, чтобы доказать всему миру свою демократичность: «Согласно нашим церковным законам, неприемлемо проведение литургии без наличия креста на куполе церкви. Это еще раз доказывает, что предпринятый турецкими властями шаг всего лишь шоу».
Отвечая на вопрос, насколько было правильным молчание армянских политических сил в связи с не установлением креста на куполе церкви, Саакян отметил: «Если бы мы политизировали этот факт, Турция добилась бы своей цели. Мы знаем, что Турция сделала из открытия церкви «Сурб хач» шоу, доказывая всем, что идет на прогрессивный шаг, несмотря на заявления армянской стороны о наличии в Турции религиозной нетерпимости и. т. д. Политизированный армянской стороной вопрос Турция использовала бы в своих целях».
Напомним, что турецкие власти заявили, что по техническим причинам не успеют установить крест на куполе церкви до 19 сентября, и сделают это позднее.