Կաշառակերության մեջ մեղադրվող ՌԴ տնտեսական զարգացման նախկին նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաեւի փաստաբանը բողոքարկել է տնային կալանքի մասին որոշումը։
«Այսօր մենք վերաքննիչ բողոք ենք ներկայացրել Բասմանի դատարանի՝ Ալեքսեյ Ուլյուկաեւի տնային կալանքի մասին որոշման դեմ»,– մեջբերում է «Ինտերֆաքս»–ը նրա փաստաբան Տիմոֆեյ Գրիդնեւի խոսքը։
Մոսկվայի Բասմանի դատարանը մինչեւ 2017-ի հունվարի 15-ը տնային կալանք էր սահմանել ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաեւի նկատմամբ, որին մեղադրում են 2 մլն դոլարի չափով կաշառք շորթելու մեջ՝ «Բաշնեւտի» սեփականաշնորհման գործարքին դրական գնահատական տալու համար։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 15-ի լույս գիշերը Ալեքսեյ Ուլյուկաեւին ձերբակալել էին խոշոր չափերի՝ 2 մլն դոլարի չափով կաշատք ստանալու կասկածանքով։

Защита обжаловала помещение под домашний арест бывшего министра экономического развития РФ Алексея Улюкаева, обвиняемого в получении взятки за положительную оценку ранее возглавляемого им ведомства покупки «Роснефтью» 50% акций «Башнефти».
«Сегодня нами была подана апелляционная жалоба на постановление Басманного суда о домашнем аресте Алексея Валентиновича (Улюкаева)»,  - сообщил Интерфаксу его адвокат Тимофей Гриднев.
По его словам, защита просит апелляционную инстанцию - Мосгорсуд - отменить решение о домашнем аресте экс-министра и избрать ему более мягкую меру пресечения.
В ночь на вторник 15 ноября СКР сообщил о возбуждении уголовного дела в отношении Алексея Улюкаева. Ему предъявлены обвинения в вымогательстве и получении взятки в $2 млн.