Միլանի Ֆրանկո Պարենի թատրոնում անցնելու են մի շարք դասախոսություններ «Ճգնաժամ Եվրոպայում ու մեր ժամանակների բարեպաշտները» թեմայով, գրում է հայկական ծագումով իտալացի գրող Պյետրո Կուչուկյանը Gariw կայքում։ Հոդվածում ասվում է․
«Առաջին դասախոսությունը նվիրված է լինելու ցեղասպանությունների կանխարգելմանը։ Այս թեմայով կխոսեն պատմաբան Մարսելո Ֆլորեսը, ֆրանսիացի փիլիսոփայության պրոֆեսոր Ժերար Մալխասյանը ու իսրալեյցի պատմաբան, Հոլոքոսթի հետազոտող Յաիր Օրոնը։
Իր վերջին՝ «Փրկիչները ու մարտիկները» գրքում նա խոսել է հայերի մասին, որոնք փրկել են հրեաներին։ Այդ հայերից են եղել նաեւ Շարլ Ազնավուրի ընտանիքը, որը նացիստական օկուպացման տարիներին իր տանը շատ հրեաների է թաքցրել։ Գրքի գլխավոր գաղափարն է, թե ինչպես էին երկու հալածված ժողովուրդները օգնել իրար։ Պետք չէ վիճել, թե ում ցավն էր ավելի ուժեղ, պետք է խոսել այն մասին, թե ինչպես էին մարդիկ փրկում իրար; Նույնն էլ 1915-ին է եղել։ Ճնշող մեծամասնությունը անտարբեր էր մնում։ Բայց եղել են նաեւ մարդիկ՝ այդ թվում Պաղեստինում, որոնք օգնել են հայերին ու մարտահրավեր նետել նրանց ոչնչացնելու մտադրության դեմ։
Երբ 80-ականներին ԱՄՆ հայերը փորձեցին հասնել ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, Իսրայելի կառավարությունը աջակցեց Թուրքիային։ Այն ժամանակ Յաիր Օրոնը դեմ հանդես եկավ։ Նա չէր կարողանում հասկանալ, թե ինչպես նման սարսափելի տարիներ վերապրած ժողովուրդը կարող է չպահպանել մյուս ժղովուրդների դեմ իրականացված հանցագործությունների հիշատակը։
Շարլ Ազնավուրի ծնողները , որոնք վերապրել էին Ցեղասպանությունը, սկսել էին նոր կյանք Ֆրանսիայում։ Նրա հորը տարել էին բանակ, նա գերեվարվել էր։ Այնտեղից փախել էր ու Փարիզ վերադարձել։ 1940-1945 թթ․ նա իր տանը թաքցրել է հրեաների, չնայած շատ մեծ ռիսկի էր դիմում, քանի որ ոստիկանությունն ու Գեստապոն խուզարկություններ էին անցկացնում։ Նման մարդկանց մեծ մասը սովորաբար չի կարծում, թե ինչ-որ արտառոց բան է արել։ Նրանց թվում է, թե ցանկացած ոք նույն կերպ կվարվեր, շեշտել է Օրոնը։
Իր նոր գրքում պատմաբանը պատմել է նաեւ ֆրանսիական Դիմադրությունում հայերի դերակատարման, այդ թվում Միսակ Մանուշյանի խմբի մասին (որում շատ հրեաներ են եղել-խմբ)։
Օրոնը գրում է նաեւ այն մասին, թե ինչպես էին Բուխարեստում հրեա երեխաներին փրկել հայ հոգեւորականները ։
Նա վստահ է, որ Եվրոպայում հայերը, եթե համեմատենք նրանց թվաքանակով, ավելի շատ հրեաների են փրկել քան որեւէ այլ ժողովուրդ։
Պրոֆեսորը չի հավատում, որ Իսրայելի քնեսեթը կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Պատճառները ՝ Շոայի բացառիկության գիտակցությունն է ու Թուրքիայի հետ միությունը։ Ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Իսրայելը դավաճանում է պատմական հիշողոոությանը, հետեւաբար նաեւ Հոլոքոստի մասին հիշողությանը, շեշտում է նա։
2007-ին Յաիր Օրոնը Իսրայելում բացել է Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության դասընթացներ։ Առաջին տարին ընդամենը 8 ուսանող է գրանցվել։ Այսօր նրանց թիվը 2500 է, չնայած նա չէր պահանջել, որ այդ առարկան պարտադիր դարձնեն։ Հիմա նրանք ուսումնասիրում են նաեւ մյուս ժողովուրդների դեմ ցեղասպանությունները, այդ թվում Ռուանդայում իրականացվածը»։

A series of lectures entitled “Crisis in Europe and the righteous of our time” will take place in Franco Parenti theatre of Milan, Italian Armenian writer Pietro Kuciukian writes in his article published on Gariwo website.
“The first lecture will be dedicated to the genocide prevention. Historian Marcello Flores, French philosophy professor Gérard Malkassian and Israeli historian and Holocaust researcher Yair Auron will meet the audience,” the article reads.
The book “Savers and Fighters” by Yair Auron tells about Armenians, who saved Jews. Among them was the family of Charles Aznavour, which gave shelter to many Jews during the period of Nazi occupation. The main idea of the book is to show how the two tortured nations helped each other. “One shouldn’t argue whose pain was stronger but instead speak about how some people saved others. The same happened in 1915. The overwhelming majority remained indifferent. But there were also people, including in Palestine, who helped Armenians and challenged the idea of their elimination.”
When in the 80s the US Armenians tried to reach the Genocide recognition in the US Congress, the Israeli government supported the Turkish authorities. Yair Auron then spoke against this. He couldn’t understand how a nation, which experienced such horrible years, could not keep the memory about crimes against other nations.
The parents of Charles Aznavour, who survived the Genocide, began a new life in France. His father was taken to the army; he was captured. He escaped from there and returned to Paris. In 1940-45, he saved Jews in his house, although the stakes were very high: the police and Gestapo often carried out searches. Most of such people usually don’t even think they did something exceptional. It seems to them anyone would have done that way if they were in their shoe,” Auron stresses.
In his new book, the historian also tells about the work of Armenians in the French Resistance, including the group of Missak Manouchian (which included many Jews).
Furthermore, the historian writes about the Armenian priests saving Jewish children in Bucharest. He is confident that the Armenians in Europe saved more Jews than any other nation, if compared by number.
The professor doesn’t believe that the Israeli Knesset will recognize the Armenian Genocide. The reasons are the recognition of the Shoah “exceptionality” and alliance with Turkey. “By denying the Armenian Genocide, Israel betrays the historical memory and thus the memory of Holocaust as well,” he stresses.
In 2007, Yair Auron started a course on Armenian Genocide study in Israel. “Only eighted students registered for it. Currently, their number has reached 2500, although the professor didn’t demand that the subject become mandatory. Niow the genocides against other peoples, including in Rwanda, are also studied there.”