Հայաստանը միշտ կատարել է պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ աստրախանյան պայմանավորվածությունները՝ գերիների եւ զոհերի մարմինների փոխանցման վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ փետրվարի 22-ն Մոսկվայում ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Վերջերս վերադարձրեցինք ադրբեջանցի դիվերսանտի մարմինը, ով Հայաստանի տարածքում երեք զինծառայողի է սպանել։ Ադրբեջանական կողմը փորձեց հերքել, որ սպանվածը դիվերսանտ էր, ամբողջ դրությունը գլխիվայր շրջեց», - նշել է նախարարը։
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ասել է նաեւ, որ ադրբեջանցի դիվերսանտի մարմինը վերադարձնելուց հետո Իլհամ Ալեւի հատուկ հրամանագրով նա ազգային հերոս է հայտարարվել։ «Ձեւակերպումը հետաքրքիր է՝ հանձնարարությունը հաջող կատարելու համար։ Այսինքն՝ դիվերսիա իրականացնելու հանձնարարություն են տվել եւ հերոս հայտարարել», - նկատել է նախարարը։
«Մինչ մարմնի վերադարձնելու շուրջ համաձայնեցումը ադրբեջանական կողմն ասում էր, որ Հայաստանը պետք է վերադարձնի մարմինը որպես մարդասիրական ժեստ», - նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ տարօրինակ է Ադրբեջանից լսել հղումներ մարդասիրական ժեստին։
«Մոլորված եւ ադրբեջանական կողմում հայտնված երիտասարդ հովվին տեսախցիկների առջեւ հարցաքննել ու կտտանքների են ենթարկել, հետո դա ինքնասպանություն ներկայացրել (Մանվել Սարիբեկյան – խմբ)։ Մյուս դեպքում հայտնել սրտային անբավարավածության մասին (Կարեն Պետրոսյան-խմբ)։ Ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ իրենց ձեռքում հայտնված զինծառայողներին ոչ միայն կտտանքների են ենթարկել, այլեւ կտրել են գլուխները եւ դրանցով շրջել քաղաքներում ու գյուղերում, իսկ դա անողները հետագայում վարձատրվեցին նախագահ Ալիեւի կողմից, եւ դա գրված էր նախագահի կայքում։
Հիշեցնեմ կործանված ուղղաթիռի հետ կապված իրադրությունը։ Մի քանի օրերի ընթացքում ադրբեջանցիները կրակի տակ էին պահում անկման շրջանը՝ հնարավոր կենդանի մարդկանց տարհանումը թույլ չտալու համար», - թվարկել է նախարարը՝ արձանագրելով, որ «դժբախտաբար նրանք պայմանավորվածությունները խախտում են»։
Դրա հետ կապված Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի, Աստրախանի, Սոչիի հանդիպումներում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, որոնցից Ադրբեջանը հրաժարվել է։
«Ստորագրել են, հետո մեկ քայլ հետ արել։ Մենք սովոր չենք, միջազգային հանրությունը նույնպես։ Սակայն բանակցություններին այլընտրանք չկա», - ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կշարունակի ջսնքերը՝ նախեւառաջ բանակցային գործընթացի առաջխաղացման համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։

Армении всегда выполняла договоренности, в том числе астраханские договоренности, касающиеся передачи пленных и тел погибших. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД России Сергеем Лавровым пресс-конференции в Москве 22 февраля.
«Недавно вернули тело азербайджанского диверсанта, который убил на территории Армении троих военнослужащих. Азербайджанская сторона пыталась отрицать то, что убитый был диверсантом, ставила с ног на голову всю ситуацию», - отметил министр.
Глава внешнеполитического ведомства, что после того, как тело вернули, специальным указом Алиева диверсант был объявлен национальным героем. «Формулировка интересная:  за успешное выполнение задание. То есть, дали задание осуществить диверсию и при этом назвали героем», - заметил министр.
«До того, как было согласовано возвращение тела, азербайджанская сторона говорила, что Армения должна вернуть тело в качестве гуманитарного жеста», - заметил министр, добавив, что странно слышать ссылки на гуманитарный жест от Азербайджана.
«Заблудившегося и попавшего на азербайджанскую сторону молодого пастуха перед камерами допрашивали и пытали. Потом представили это «самоубийством» (Манвел Сарибекян – ред). В другом случае заявили о сердечной недостаточности (Карен Петросян – ред). Во время апрельских событий попавших к ним военнослужащих не просто пытали - отрезали головы и ходили с головами по деревням и городам, и показывали, а те, кто это делал, потом был награжден президентом Алиевым, и это было на сайте президента.
Напомню обстоятельства со сбитым вертолетом. В течение многих дней азербайджанцы держали под огнем район падения, чтобы не допустить эвакуацию может быть живых людей», - перечислил министр, констатировав, что «к сожалению, они договоренности нарушают». В этой связи Эдвард Налбандян  напомнил, что на встречах в Вене, Санкт-Петербурге, Астрахани, Сочи были достигнуты договоренности, от которых Азербайджан. Впоследствии отказывался.
«Подписывали, потом делали шаг назад. Нам не привыкать, и международному сообществу также. Но альтернативы переговорам нет», - отметил министр, добавив, что Армения вместе с сопредседателями МГ ОБСЕ будет продолжать усилия, в первую очередь для создания условий для продвижения переговорного процесса.