Ադրբեջանական քարոզչամեքենան մարդկանց զգացմունքների վրա է խաղում քարոզչության եւ ստի միջոցով: Այս մասին իտալական agenparl.com կայքի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Իտալիայում Հայաստանի դսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը:
«Խոսելով Խոջալուի վայրագությունների մասին՝ Ադրբեջանի դեսպանը չի հիշատակում, որ Խոջալուի բնակիչները դարձել են Ադրբեջանի այդ տարիների իշխանությունների ներքին քրեական քաղաքականության եւ իշխանությունը զավթել ձգտող Ադրբեջանի Ազգային ճակատ ուլտրաազգայնական շարժման զոհերը»,- նշել է ՀՀ դեսպանը:
Դիվանագետն ընդգծել է, որ Խոջալուի իրադարձությունները կազմակերպվել են նախագահ Այազ Մութալիբովին տապալելու նպատակով, որը նա ինքն է հաստատել իր հրաժարակնից մեկ ամիս հետո չեխ լրագրող Դանա Մազալովայի հետ հարցազրույցում, որը հրապարակվել է «Նեզավիսիմայա գազետայում»:
Դեսպանի խոսքով՝ ցավոք, ադրբեջանցի քարոզիչները մեղքը հայերի վրա են բարդում, որ նոր սերունդի մեջ հայերի նկատմամբ էլ ավելի շատ ատելություն սերմանեն. «Նրանք նման սուտ տեղեկություններ են տարածում նաեւ Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում եւ այլ վայրերում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրենց իրագործած վայրագություններից ուշադրությունը շեղելու նպատակով»:
Ադրբեջանական քարոզչությունը հետեւյալ ռազմավարության վրա է հիմնված՝ «եթե խոշոր սուտ ես ասել եւ շարունակում ես այն կրկնել, մարդիկ ի վերջո դրան կհավատան», նշել է դեսպանը:

Азербайджанская пропаганда играет на чувствах людей с помощью пропаганды и лжи. Об этом в интервью итальянскому сайту agenparl.com заявила посол Армении в Италии Виктория Багдасарян.
«Говоря о зверствах в Ходжалу, посол Азербайджана не упоминает о том, что жители Ходжалу пали жертвами криминальной внутренней политики тогдашних властей Азербайджана и Национального фронта Азербайджана – ультранационалистического движения, стремящегося захватить власть»,- отметила посол.
Дипломат подчеркнула, что события в Ходжалу были организованы для того, чтобы сместить президента Аяза Муталибова, что он сам и подтвердил через месяц после своей отставки в интервью чешской журналистке Дане Мазаловой, опубликованном в «Независимой газете».
По словам посла, к сожалению, азербайджанские пропагандисты сваливают вину на армян с тем, чтобы еще больше разжечь ненависть нового поколения по отношению к армянам: «Они также распространяют подобную лживую информацию для того, чтобы отвлечь внимание от зверств против армянского населения, совершенных ими самими в Баку, Сумгаите, Кировабаде и других местах».
Азербайджанская пропаганда основана на стратегии: «если ты соврал по-крупному и продолжаешь повторять это, люди в конце концов поверят в это», отметила посол.