Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան պատրաստ է հարաբերությունների նոր փուլ սկսել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ, հայտնել է նախագահի մամուլի ծառայության տնօրեն Մարեկ Մագերովսկին։ Նա շեշտել է, որ Լեհաստանի նախագահը մտադիր է Դոնալդ Տուսկի հետ միասին վերականգնել ԵՄ միասնականությունը, հաղորդում է Լեհաստանի ռադիոն։
«Ոչ մի խոչընդոտներ չկան, որ նախագահն ու ԵՄ Խորհրդի ղեկավարը հանդիպեն։ Նման հանդիպում կկայանա, թեկուզեւ ոչ մոտ ապագայում։ Խոսքն այն մասին է, որ նրանք հանգիստ զրուցեն Եվրոպայի ապագայի, Լեհաստանի դերակատարման մասին, որը ըստ ամենայնի, կարեւոր է նաեւ ՏՈւսկի համար։ Նախագահ Դուդան պատրաստ է բանակցել ԵԽ նախագահի հետ։ Ոչ մի քաղաքական, անձնական խոչընդոտ չկա հանուն ապագայ ի նրանց համագործակցության համար»,- հայտնել է Լեհաստանի նախագահի մամուլի ծառայության տնօրենը;
ՀԻշեցնենք, որ մարտի 10-ին Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան նամակ էր ուղարկել Դոնալդ Տուսկին, շնորհավորելով նրան ԵԽ ղեկավարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։

The president of Poland Andrzej Duda is ready to begin a new phase of relations with the European Council President Donald Tusk, said the president's press service director Marek Magerovski. Magerovski stressed that the Polish president plans to restore the unity of the EU together with Donald Tusk, the Polish Radio reports.
"There are no barriers between the president and the head of the EU Council. Such a meeting will take place, though not in the near future. It is important for them to have a possibility to talk calmly about the future of the Europe and the role of Poland, which is apparently also important for Tusk. Poland’s president is ready for the talks with the President of the Council of Europe. There are neither political nor personal obstacles for their future cooperation, " announced the press service of the Polish President.
On March 10, the President of Poland Andrzej Duda sent a letter to Donald Tusk, congratulating him on his reelection as the head of the Council of Europe.