ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սիրելի իռլանդական ասացվածքը պարզվում է իրականում նիգերիացի սիրողական- պոետ բանաստեղծության տողերից մեկն է, հայտնում է CNN-ը։
Մարտի 17-ին, սուրբ Պատրիկի օրը, Դոնալդ Թրամփը հանդիպել էր Իռլանդիայի վարչապետ Էնդա Քեննիի հետ։ Թրամփը խոստովանել էր, որ «իռլանդացի ընկերների հետ հանդիպումը» ստիպել է հիշել մի ասացվածք, որը բազմիցս լսել է ու շատ հավանում է։
«ՄԻշտ մոռացիր անհավատարիմ ընկերներից։ Միշտ հիշիր նրանց, ովքեր քեզ հավատարիմ են մնում»,- մեջբերել էր Թրամփը։
Հենց Թրամփի այս խոսքը հայտնվել է լրատվամիջոցներում, համացանցի իռլանդացի օգտատերերը սկսել են գրել, որ երբեք նման ասացվածք չեն լսել։ ԻՍկ առավել հետաքրքրասերները հայտնաբերել են, որ դա նիգերիացի Ալբաշեր Ադամ Ալհասարանի բանաստեղծության տողերն են, որը հրապարակվել էր PoemHunter կայքում։
Ալհասանը, որը բանկում մենեջեր է աշխատում, լրագրողների ասել է, որ 10 տարի առաջ էր գրել այդ բանաստեղծությունը, երբ քոլեջում էր սովորու մ ու երբեք չէր մտածի, որ այն կմեջբերեն «այդքան բարձր մակարդակի» վրա։

Любимая «ирландская пословица» президента США Дональда Трампа оказалась строчкой из стихотворения нигерийского поэта-любителя, сообщает ТАСС со ссылкой на CNN.
17 марта – в День святого Патрика – политик встречался с премьер-министром Ирландии Эндой Кенни. Трамп признался, что «встреча с ирландскими друзьями» заставила его вспомнить пословицу, которую он слышал «много-много раз» и которая ему очень нравится.
«Всегда забывай неверных друзей. Но всегда помни тех, кто остался тебе верен», — процитировал Трамп.
Сразу после того, как слова американского президента попали в СМИ, ирландские пользователи соцсетей стали писать, что никогда не слышали такой пословицы. Наиболее любознательные выяснили, что впервые эти строчки были опубликованы на сайте PoemHunter и являются частью стихотворения нигерийца Альбашера Адама Альхасана.
Альхасан, работающий менеджером в банке, рассказал журналистам, что написал стихотворение больше 10 лет назад, когда учился в колледже. Тогда он и подумать не мог, что его слова будут цитировать «на таком уровне», признался молодой человек.