Բորիս Նեմցովի սպանության մեջ մեղադրվող Անզոր Գուբաշեւը հայտնել է, թե քաղաքական գործիչն ինչու է իր թշնամանքն առաջացրել. նրա առաջին հարցաքննության տեսանյութը չորեքշաբթի ցուցադրվել է Մոսկվայի շրջանային ռազմական դատարանում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Նեմցովն ինձ ի սկզբանե դուր չի եկել մեր պետության, մեր տիրակալի հասցեին իր արտահայտությունների պատճառով»,- տեսանյութում ասում է Գուբաշեւը: Նա ասում է, որ որոշել է սպանությունը կատարել ենթադրյալ քիլեր Զաուր Դադաեւի հետ: Իրենք ներգրավել են նաեւ համախոհի՝ Բեսլան Շավանովին, որը զոհվել է ձերբակալվելիս:
«Ցանկացած մուսուլման, ցանկացած սթափ դատող մարդ կհամաձայնվի: Իհարկե, նա համաձայնվեց»,- պատասխանում է Գուբաշեւը քննիչի այն հարցին, թե Շավանովը համաձայնվե՞լ է սպանությանը մասնակցել:
Սպանության հետագա պատճառների վերաբերյալ հատվածը դատավորը որոշել է չցուցադրել ատենակալներին, քանի որ ամբաստանյալին վերագրվում է վարձված սպանություն, այլ ոչ թե գաղափարական կամ կրոնական ատելություն: Մինչդեռ գործի նյութերին ծանոթ դատավարության մասնակիցները նշել են, որ Գուբաշեւը հարցաքննության ժամանակ խոսել է Charlie Hebdo-ի խմբագրության գնդակահարության վերաբերյալ Նեմցովի արձագանքի մասին:

Обвиняемый в убийстве Бориса Немцова Анзор Губашев рассказал, чем политик вызывал у него неприязнь; видеозапись его первого допроса на стадии следствия была показана в среду в Московском окружном военном суде, передает РИА Новости
«Немцов мне не понравился изначально своими высказываниями в адрес нашего государства, нашего правителя», — говорит Губашев на видео. Он рассказывает, что решил совершить убийство вместе с предполагаемым киллером Зауром Дадаевым. Также они привлекли соучастника — Беслана Шаванова, впоследствии он погиб при задержании.
«Любой мусульманин согласится, любой здравомыслящий человек. Конечно, он согласился», — отвечает Губашев на вопрос следователя, согласился ли Шаванов поучаствовать в убийстве.
Дальнейшую мотивировку убийства судья решил не показывать присяжным, поскольку подсудимым вменяется убийство по найму, а не из-за идеологической или религиозной ненависти. Между тем, как указали участники процесса, знакомые с материалами дела, на допросе Губашев рассказывал о реакции Немцова на расстрел редакции Charlie Hebdo.