Հայաստանը հնարավորություն ունի մի քիչ էլ ավելացնել Կառավարության արտաքին պարտքը։ Այս մասին ապրիլի 12-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի առաքելության ղեկավար Հոսեյն Սամիեին։
Նա հիշեցրել է, որ 2017-ի առաջին եռամսյակում կառավարությունը ՀՆԱ-ի 0․2-0․3 տոկոսի չափով շատ հարկ ու մաքսատուրք է հավաքել, քան ծրագրված էր։ Եթե այդ միտումը պահպանվի ամբողջ տարին, ապա պետական եկամուտների աճը կկազմի ՀՆԱ-ի 1 տոկոսից ավելին։
Դա կարող է տեղի ունենալ ԵՏՄ մաքսային հավաքներից փոխանցումների հաշվին, իսկ երկրի ներսում՝ ստվերային տնտեսությունից հավաքված հարկերի շնորհիվ։ Հետեւաբար պետական պարտքի մակարդակը կրիտիկական չէ, չնայած գերազանցել է ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը ու 2017-ի արդյունքներով կկազմի 6․34 մլրդ դոլար։
Հայաստանի օրենդրությամբ, եթե Կառավարության արտաքին պարտքը անցնի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը, Կառավարությունը պետք է կտրուկ կրճատի բյուջեի դեֆիցիտը՝ այսինքն կրճատի ծախսերն ու պարտքերը։ Բայց պետք է հաշվ ի առնել , որ պարտքի զգալի մասը վերցված է արտոնյալ պայմաններով, դրա համար էլ դրանից ավելի քիչ տոկոսադրույք է պետք վճարել, քան եթե պարտքը վերցված լիներ շուկայական պայմաններով։ Եթե պարտային ծանրաբեռնվածությունը այդ հաշվարկով դիտարկվի՝ ապա այն կարող է կազմել ՀՆԱ-ի 40 տոկոսի չափով, նկատել է ԱՄՀ –ի ներկայացուցիչը։
Դրա համար էլ Կառավարությունը դիտարկում է դեկտեմբերյան ծրագրերի համեմատ կապիտալ ծախսերն ավելացնելու հնարավորությունը, հավելել է նա։
Հնարավոր ռիսկերի դեպքում Ֆիննախը կկիրառի ապահովագրական միջոցառումներ՝ կրճատելով երկրորդական ընթացիկ ծախսերը։
«Մենք ողջունում ենք Կառավարության քննարկումները այն մասին, թե ինչպես կարելի է պետական պարտքն ավելի ճկուն դարձնել։ Իհարկե մենք կոչ չենք անում ավելի շատ պարտք վերցնել, քան հնարավոր է վերադարձնել։ Ավելի շուտ, քաղաքականությունը պետք  է երկկողմանի լինի՝ եւ  աջակցի տնտեսության աճը, եւ  ապահովի պարտքի կայունությունը»,- նշել է նա։

У Армении есть возможность чуть увеличить внешний долг Правительства. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване 12 апреля глава миссии МВФ в республике Хосейн Самиеи.
Он напомнил, что в 1-м квартале 2017 г правительство собрало больше налогов и пошлин, чем предполагалось, размер повышения составил 0,2 – 0,3% ВВП. Если эта тенденция сохранится весь год, прирост государственных доходов составит боле 1% ВВП.
Произойти это может за счёт роста отчислений от  таможенных сборов Евразийского экономического союза, а внутри страны – за счёт сборов с теневой экономики. Следовательно, уровень государственного долга не критический, хотя и превысил 50% ВВП и по итогам 2017 г составит  $6,34 млрд (56,8% GDP).
По законодательству Армении, если внешний долг Правительства уйдёт за отметку 50% ВВП, Правительство должно резко снизить дефицит бюджета – т. е. урезать расходы и займы. Но нужно учитывать, что значительная часть долга взята на льготных условиях,  поэтому процентов с неё платить придётся меньше, чем если бы дог был взят на рыночных условиях. Если дисконтировать долговую нагрузку с этим расчётом, то она может составить ближе к 40% ВВП, заметил представитель МВФ.
Поэтому Правительство обдумывает возможность увеличить капзатраты по сравнению с декабрьскими аланами, добавил он.
При возможных рисках Минфин применит страховочные меры, сократив второстепенные текущие расходы.
«Мы приветствуем обсуждения в Правительстве о том, как делать управление госдолга более гибким. Конечно, мы не призываем брать в долг больше, чем можно вернуть. Скорее, политика должна быть двусторонней: и поддерживать рост экономики, и обеспечивать устойчивость долга», - отметил он.