Այսօր` նոյեմբերի 22-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գարեգին Բ  Կաթողիկոսն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին, որտեղ անդրադարձել է այն կարեւոր ծառայությանը, որ դեսպանատունը կատարում է երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների սերտացման եւ հետագա զարգացման համար:
Մայր Աթոռից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Գարեգին Բ-ն երախտագիտությամբ է խոսել նաեւ հայ ժողովրդի հանդեպ Ֆրանսիայի առանձնահատուկ վերաբերմունքի մասին՝ անդրադառնալով Ֆրանսիայի վճռական կեցվածքին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցում:
Իր հերթին Անրի Ռենոն նշել է, որ Հայոց Եկեղեցին հայ ժողովրդի ինքնության հզոր տարրերից մեկն է, որի զորեղ ուժով եւ դարավոր մաքառումների գնով է պայմանավորված հայ ազգի գոյությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Եկեղեցու առջեւ ծառացած ներկայիս մարտահրավերներին եւ դրանց հաղթահարման ուղիներին, Ֆրանսիայի հայոց թեմին եւ հայ համայնքի կյանքին:

On November 22, Catholicos of All Armenians Karekin II received newly appointed French Ambassador to Armenia Anri Renaux. The sides touched upon embassy’s role in development of the Armenian-French bilateral ties.
Karekin II also spoke of France’s special attitude towards Armenian people, pointing out country’s determined stance on recognition and condemnation of the Armenian Genocide, Mother See of Holy Etchmiadzin informed NEWS.am.
Ambassador Renaux noted that the Armenian church plays significant role in history of the Armenian people.
The sides also discussed issues related to French diocese of the Armenian church and activities of the Armenian community in France.