«G7-ի գագաթնաժողովին մասնակցող յոթ պետությունների ղեկավարներից հինգը կենսաբանական երեխաներ չունեն»,- այս մասին գրել է The Washington Post-ի թղթակից Պատրիկ Մարտինը եւ թվարկել. Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Մեյը, Ճապոնիայի վարչապետ Աբեն ու Իտալիայի վարչապետ Ջենտիլոնին ընդհանրապես երեխա չունեն, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը երկու որդեգիր զավակ ունի, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը՝ երեք երեխա կնոջ առաջին ամուսնությունից:
«Միայն G7-ի հյուսիսամերիկյան երկրների առաջնորդները երեխաներ ունեն»,- գրել է պարբերականը՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ նախագահ Թրամփին եւ Կանադայի վարչապետ Թրյուդոյին (5 եւ 3 երեխա, համապատասխանաբար):
Ըստ պարբերականի՝ G7-ի երկրներում ծնելիության մակարդակը, վերջին վիճակագրական տվյալներով, այսպիսին է. մեկ կնոջ պարագայում 1.4 երեխայից (Իտալիայում) մինչեւ 2.0 երեխա (Ֆրանսիայում):
Հեղինակը հիշեցրել է, որ G7-ի կազմում չներառված Թուրքիայի նախագահը վերջերս Եվրոպայում բնակվող թուրք միգրանտներին հայտարարել է. «Ոչ թե երեք, այլ հինգ երեխա ունեցեք, քանի որ դուք Եվրոպայի ապագան եք»:

«Пятеро из семи глав государств, участвующих в саммите G7, не имеют биологических детей», - отмечает журналист The Washington Post Патрик Мартин. Газета перечисляет: у британского премьера Мэй, японского премьера Абэ и итальянского премьера Джентилони вообще нет детей, у канцлера Германии Меркель - двое пасынков, а в семействе французского президента Макрона - трое детей его жены от первого брака, передает Inopressa
«Только у лидеров североамериканских стран G7 есть дети», - пишет издание, подразумевая премьер-министра Канады Трюдо и президента США Трампа (трое и пятеро детей соответственно).
Газета отмечает, что рождаемость в странах G7, по свежей статистике, такова: от 1,4 ребенка на одну женщину (в Италии) до 2,0 детей (во Франции).
Автор напоминает: президент Турции, не входящей в G7, недавно заявил турецким иммигрантам, живущим в Европе: «Делайте не троих, а пятерых детей. Потому что вы - это будущее Европы».