Tesla, SpaceX ու PayPal ընկերության համահիմնադիր, ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը որոշել է հրաժարվել Սպիտակ տանը խորհրդին մասնակցությունից՝ կլիմայի մասին Փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալու մասին՝ ԱՄՆ-ի որոշումից հետո։
«Ես դուրս եմ գալիս նախագահական խորհրդից։ Կլիմայի փոփոխությունները իրականություն են։ Փարիզյան համաձայնագրից հրաժարվելը չի համապատասխանում ոչ ԱՄՆ-ի , ոչ աշխարհի շահերին»,- գրել է նա Twitter-ում ։
Ավելի վաղ ՄԱսկը հայտնել էր, որ փորձել է համոզել Դոնալդ Թրամփին հրաժարվել այդ որոշումից, նախազգուշացնելով, որ համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալու դեպքում ինքը կլքի խորհուրդը։

Соучредитель компаний Tesla, SpaceX и PayPal, американский миллиардер Илон Маск решил отказаться от участия в совете при Белом доме после решение о выходе США из Парижского соглашения по климату.
«Я выхожу из президентского совета. Изменение климата - это реальность. Отказ от Парижа (Парижского соглашения) не отвечает интерсам ни Америке, ни миру», - написал он в Twitter.
Ранее, Маск заявлял, что пытался отговорить президента Дональда Трампа от этого решения, предупредив, что в случае выхода из соглашения он покинет совет.