Կատարը հերքել է Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի եւ Եգիպտոսի մեղադրանքնեերը, որոնք հրապարակել են Կատարի հետ, իբր, կապ ունեցող ահաբեկիչների ցուցակը, հաղորդում է Reuters-ը։
«Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի եւ Եգիպտոսի վերջին համատեղ հայտարարությունը հերթական անհիմն ենթադրությունն է, որը հիմնավորող փաստեր չկան»,- ասվում է Կատարի կառավարության հայտարարությունում։ «Ահաբեկչության դեմ մեր դիրքորոշումը շատ ավելի ուժեղ է, քան համատեղ հայտարարությունը ստորագրած շատ երկրների՝ փաստ, որը հեղինակները պարզապես անտեսել են»։
Արաբական 4 պետությունների հայտարարությունում 59 մարդ է նշվում, որոնց թվում՝ «Մահմեդական եղբայրներ»-ի առաջնորդն ու 12 կազմակերպություն՝ ներառյալ Կատարի բարեգործական հիմնադրամը։

Qatar dismissed allegations of support for Islamist militancy, Reuters reported.
The announcement by Saudi Arabia, the United Arab Emirates (UAE), Egypt and Bahrain increases pressure on Qatar over allegations that it interferes in the affairs of its neighbors by supporting and financing Islamist groups.
"The recent joint statement issued by the Kingdom of Saudi Arabia, Bahrain, Egypt and the UAE regarding a 'terror finance watch list' once again reinforces baseless allegations that hold no foundation in fact," the Qatari government said in a statement.
"Our position on countering terrorism is stronger than many of the signatories of the joint statement - a fact that has been conveniently ignored by the authors."