ՄԱԿ-ում դատապարտել են Միջազգային քրեական դատարանների մեխանիզմի թուրք դատավոր Այդին Սեֆ Աքայայի նկատմամբ դատավճիռը։ Վերջինը 7.5 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել՝ մեղադրվելով Ֆեթուլլահ Գյուլենի «Հիզմեթ» շարժման հետ կապերի մեջ։
Միջազգային քրեական դատարանների մեխանիզմի հայտարարությունում խորը ափսոսանք է հնչում Թուրքիայի իշխանությունների գործողությունների հետ կապված, որոնք միջազգային-իրավական բազայում խախտում են դատավոր Աքայայի կարգավիճակը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Աքայայի ձերբակալությունը եւ քրեական հետապնդումը հակասում են նրա դիվանագիտական անձեռնամխելիությանը։ ՄՔԴՄ-ն Թուրքիայի իշխանություններին կոչ է անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ միջազգային իրավունքի եւ դատավոր Աքայայի կարգավիճակի հանդեպ հարգանքի համապատասխան։

В ООН осудили приговор в отношении турецкого судьи МОМУТ Айдина Сефа Акая. Последний был осужден на 7,5 лет заключения по обвинению в связях с организацией идеолога движения «Хизмет» Фетуллой Гюленом.
В заявлении Международного остаточного механизма для уголовных трибуналов ООН (МОМУТ) выражается глубокое сожаление в связи с действиями турецких властей, которые нарушают статус судьи Акая в раках международно-правовой базы.
Арест Акая в сентябре прошлого года, его содержание под стражей и уголовное преследование противоречат его дипломатической неприкосновенности, отмечается в заявлении. МОМУТ призывает власти Турции предпринять срочные шаги в соответствии с международным правом и уважением статуса судьи Акая.