Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շփման գծի իրավիճակը կարող է լարվել, քանի որ հակառակորդը որպես կենդանի վահան է արդեն օգտագործում երեխաներին եւ կանանց: Այս մասին հուլիսի 8-ին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Հայդուկ» ջոկատի շտաբի պետ, գնդապետ, Արցախյան պատերազմի մասնակից Վիտյա Հակոբյանը:
Նրա խոսքով` նրանք թաքնվում են երեխաների, կանանց, խաղաղ բնակչության թիկունքում: «Եթե Ադրբեջանը կարծում է, որ այս պատճառով մենք չպետք է կրակենք եւ կրակետը ոչնչացնենք, ապա մեծապես սխալվում է: Մենք մշտապես պետք է զգոն լինենք, քանի որ գործ ունենք անկանխատեսելի եւ վախկոտ հակառակորդի հետ: Մեր բանակն իր պարտականությունները հրաշալի է կատարում: Մենք մշտապես պետք է ամրապնդենք մեր բանակը»,- նշեց Վիտյա Հակոբյանը:
Գնդապետն այնուհետեւ շարունակեց, որ «ազգ բանակ» հասկացությունը պետք է բարձր մակարդակով իրականացվի: «Մենք չենք կարող հայրենիքին դավաճանել, մենք չենք կարող հողը դավաճանել, սակայն պետք է հիշենք, որ հողեր կան, որոնք պետք է ազատագրել»,- ընդգծեց Վիտյա Հակոբյանը:
Դիմելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովին` նա խորհուրդ տվեց խելք հավաքել եւ հասկանալ, որ հայերն իրենցից ոչ մի բան չեն նվաճել: «Մենք մեր հողերն ենք ազատագրել: Նրանք դա ցանկանում են, թե ոչ, պետք է այս մտքի հետ հաշտվեն»,- ամփոփեց Հակոբյանը:

Ситуация на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта может обостриться, поскольку противник в качестве живого щита использует уже детей и женщин. Об этом на встрече с журналистами 8 июля заявил начальник штаба отряда «Айдук», полковник, участник карабахской войны Витя Акопян.
По его словам, они скрываются за спиной детей, женщин, мирного населения. «Если Азербайджан думает, что из-за этого мы не должны стрелять и уничтожать огневую точку, очень сильно ошибается. Мы постоянно должны быть бдительными, поскольку имеем дело с непрогнозируемым и трусливым врагом. Наша армия превосходно выполняет свои обязательства. Мы постоянно должны укреплять нашу армию», - отметил Витя Акопян.
Понятие «нация-армия», продолжил полковник, должно быть реализовано на высочайшем уровне. «Мы не можем предать родину, мы не можем предать землю, но должны помнить, что есть земли, которые нужно освободить», - подчеркнул Витя Акопян.
Обращаясь к министру обороны Азербайджана Закиру Гасанову, он посоветовал ему взяться за ум и понять, что армяне у них ничего не завоевали. «Мы освободили наши земли. Хотят они этого или нет, они должны смириться с этой мыслью», - подытожил Акопян.