ԱՄՆ-ն իր քաղաքացիներին կարգելի Հյուսիսային Կորեա ուղեւորությունները, հայտնում է BBC-ն՝ վկայակոչելով 2 տուրիստական գործակալություններին:
Koryo Tours եւ Young Pioneer Tours գործակալությունների տվյալներով՝ արգելքի մասին կհայտարարվի հուլիսի 27-ին, եւ այն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնապես հայտարարելուց 30 օր հետո: ԱՄՆ-ում տեղեկությունը չեն հաստատել:
Young Pioneer Tours տուրգործակալությունն այն գործակալությունն է, որը կազմակերպել էր ամերիկացի ուսանող Օտո Ուարմբիերի ուղեւորությունը Հյուսիսային Կորեա, որը 15 տարվա տաժանակիր աշխատանքի էր դատապարտվել քարոզչական պաստառը պոկելու համար: Ձերբակալվելուց մեկ տարի հետո նա կոմայի վիճակում ԱՄՆ-ին է հանձնվել, որտեղ մեկ շաբաթ հետո վախճանվել է:
Ընկերության հայտարարության մեջ նշված է, որ ԱՄՆ կառավարությունը ամերիկացի քաղաքացիներին արգելում է Հյուսասային Կորեա այցելել: ԱՄՆ որոշման մասին Չինաստանում գտնվող գործակալությունը տեղեկացվել է Շվեդիայի դեսպանատան միջոցով, որը նույնպես փորձում է պարզել Հյուսիսային Կորեայում գտնվող ամերիկացի քաղաքացիների թիվը:

США запретят своим гражданам поездки в Северную Корею, сообщает BBC со ссылкой на два туристических агентства.
По данным турагентств «Koryo Tours» и «Young Pioneer Tours», о запрете будет объявлено 27 июля, и он вступит в силу спустя 30 дней после официального объявления.  В США информацию не подтвердили.
«Young Pioneer Tours» - это то самое турагентство, которой организовало поездку в КНДР американского студента Отто Уармбиера, который был арестован в КНДР и приговорен к 15 годам каторжных работ за то, что сорвал агитационный плакат. Через год после  задержания его в состоянии комы передали в США, где он скончался через неделю.
В заявлении компании отмечается, что правительство США запрещает американским гражданами посещать КНДР. О решение США агентство, расположенное в Китае, было проинформировано через посольство Швеции, которое  также пытается выяснить, число американских граждан, находящихся в КНДР.