Վենեսուելայում ԱՄՆ դեսպանությունն այդ երկրում գտնվող իր քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել առաջիկա օրերին ջուր եւ սնունդ պաշարել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այս շաբաթ Վենեսուելայի ընդդիմությունը մտադիր է բողոքի ակցիաներ կազմակերպել՝ հուլիսի 30-ին նախանշված Ազգային հիմնադիր ժողովի ընտրությունների նախաշեմին: Չորեքշաբթի եւ հինգշաբթի երկօրյա գործադուլ է հայտարարվելու:
Ապրիլի սկզբից Վենեսուելայում բողոքի զանգվածային ցույցեր են անցկացվում Ազգային վեհաժողովում ընդդիմության իշխաությունը լրջորեն սահմանափակելու մասին Գերագույն դատարանի որոշումից հետո: Որոշումը չեղարկվել է, սակայն ընդդիմությունը փողոցներ է դուրս եկել՝ պահանջելով դատարանի անդամների հրաժարականն ու արտահերթ ընտրությունների անցկացնում: Հիմա նրանք բողոքում են նաեւ Հիմնադիր ժողովի գումարման հետ՝ դա համարելով Սահմանադրությունը փոխելու փորձ: Վերջին տվյալներով՝ ցույցերի ընթացքում 100 մարդ է զոհվել:

Посольство США в Венесуэле рекомендовало своим гражданам, находящимся в этой стране, запасаться в ближайшие дни водой и едой, передает РИА Новости
На этой неделе венесуэльская оппозиция намерена провести акции протеста в преддверии намеченных на 30 июля выборов в национальное учредительное собрание. Так, в среду и четверг оппозиция организует двухдневную забастовку. Посольство США рекомендует американцам избегать зон проведения манифестаций и следить за ситуацией по СМИ.
С начала апреля в Венесуэле идут массовые протесты после решения верховного суда серьезно ограничить власть оппозиционной Национальной ассамблеи. Решение было отменено, но сторонники оппозиции вышли на улицы с требованием отставки членов суда и проведения досрочных выборов. Теперь они протестуют и против созыва учредительного собрания, считая это попыткой изменить конституцию. Общее число погибших, по последним данным, составляет 100 человек.