Սոլսբերի համալսարանի հետազոտողները պարզել են, որ այն մարդիկ, ովքեր հաճախ են մտածում մահվան մասին, հաճախ են վերընթերցում Հարրի Փոթերի մասին գրքերը կամ դիտում ֆիլմերը։ Հնարավոր է, որ այդ գրքերն ու ֆիլմերն օգնում են պայքարել մահվան վախի դեմ։ Հետազոտությանը մասնակցել է 400 ուսանող, հայտնում է The Hindustan Times-ը։
Կամավորներին հարցրել են, թե քանի անգամ են նրանք վերընթերցել Հարրի Փոթերի մասին գրքերից յուրաքանչյուրը ու դիտել ֆիլմերից յուրաքանչյուրը։ Նաեւ մասնակիցները հայտնել են, թե որքան հաճախ են մտածել մահվան մասին։ Հետազոտությունը ցույց է տվել՝ կամավորները, որոնք առնվազն 9 անգամ վերընթերցել են Հարրի Փոթերի մասին գրքերը ու առնվազն 30 անգամ դիտել ֆիլմերը, կարծում էին, որ մահը կարեւոր դեր է կատարում այդ պատմության մեջ։
Բացի դրանից՝ այդ մասնակիցները ավելի հաճախ էին մտածում մահվան մասին ու մտահոգվում այդ մտքերի պատճառով։ Նաեւ մասնագետները պարզել են, կամավորները, ովքեր գրքերը կարդացել են դժվարությունները հաղթահարելու համար, ավելի լավ էին ծանոթ մահվան հետ, քան այն մասնակիցները, որոնց համար այդ գրքերը սովորական ժամանց էին։

Исследователи из Университета Солсбери установили: люди, которые нередко думают о смерти, часто перечитывают книги и пересматривают фильмы о Гарри Поттере. Возможно, книги и фильмы помогают читателям бороться со страхом смерти. В исследовании приняли участие 400 студентов, сообщает Meddaily со ссылкой на The Hindustan Times.
Добровольцев спросили, сколько раз они читали каждую из книг и смотрели каждый из фильмов о Гарри Поттере. Также участники сообщили, как часто они думали о смерти. Исследование показало: добровольцы, которые перечитывали книги минимум 9 раз и пересматривали фильмы не меньше 30 раз, полагали, что смерть играет важную роль в истории о Гарри Поттере, чаще тех, кто читал книги меньше 3 раз и смотрел фильмы не больше 11 раз.
Кроме того, эти участники чаще размышляли о смерти и беспокоились из-за этих мыслей. Также специалисты выяснили: добровольцы, которые читали книги для самоопределения или для того, чтобы справиться с трудностями, были лучше знакомы со смертью, чем участники, для которых это было обычным развлечением.